Kto może zarządzać nieruchomościami? Warszawa jako doskonałe miejsce wynajmu lokali

Kto może zarządzać nieruchomościami? Warszawa jako doskonałe miejsce wynajmu lokali

Kto może zarządzać nieruchomościami? Warszawa jako doskonałe miejsce wynajmu lokali. Polska stolica każdego roku przyciąga do siebie kolejnych mieszkańców. Wśród nich znajdują się zarówno studenci, jak i osoby, które odwiedzają Warszawę w celach biznesowych. W konsekwencji odnotowuje się tam ogromne zyski generowane przez wynajem lokali.

Nieustannie przybywa kolejnych inwestorów, którzy chętnie podnajmują nawet całe budynki. W związku z tym rozwija się również branża, jaką jest zarządzanie nieruchomościami. Warszawa to nie tylko wielkie możliwości, ale również naprawdę duża konkurencja. Warto więc ciągle udoskonalać swoją ofertę. W wyniku podobnych działań możliwe jest pozyskania większej liczby Klientów i tym samym zwiększenie własnych zarobków. Pamiętajmy, że wynajem mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie stałego dochodu pasywnego. Pozostaje więc jedynie spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kto może zarządzać nieruchomościami?

Kto może zarządzać nieruchomościami?

Kto może zarządzać nieruchomościami? Warszawa jako doskonałe miejsce wynajmu lokali

Istnieje konkretna grupa osób, które mogą wykonywać zawód polegający na działaniach, takich jak zarządzanie nieruchomościami. Warszawa — podobnie jak wiele innych metropolii w Polsce — pozwala na dość mocne rozwinięcie skrzydeł w tym biznesie. Na początku warto ustalić, że zarządcą nieruchomości zawsze jest przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą zajmującą się tematem związanym ze sprawami lokalowymi.

Kandydat na stanowisko zarządcy musi spełnić wymagania regulowane w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W tym samym dokumencie opisano również zakres obowiązków osoby piastującej omawiane stanowisko. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wykonywanie tego zawodu jest znacznie bardziej wymagające, niż pozornie mogłoby się wydawać.

Jest kilka ważnych zasad, jakie należy wziąć pod uwagę, jeśli rozważa się karierę w obrębie tematu, jakim jest zarządzanie nieruchomościami. Warszawa daje liczne możliwości rozwoju i poszerzania swojej wiedzy i warto ten fakt wykorzystać. Zarządca budynku podlega obowiązkowi posiadania ubezpieczenia OC. Jest ono konieczne, gdyby doszło do wyrządzenia jakichkolwiek szkód w związku z wykonywaniem swoich zadań (nawet popełnionych w sposób nieumyślny). Kopia dokumentu ubezpieczenia zawsze stanowi jeden z załączników do umowy pomiędzy właścicielem budynku a osobą nim zarządzającą.

Zarządzanie nieruchomościami: Warszawa i sytuacja rynkowa

Nie trudno zaobserwować, że wszelkie firmy zajmujące się sprawami dotyczącymi sprzedaży i wynajmu lokali, od lat notują naprawdę ogromne zyski. Sytuacja rynkowa biznesu tego typu nieustannie się polepsza, dlatego też każdego roku pojawiają się kolejni inwestorzy. W związku z tym faktem rozwija się również branża, jaką jest zarządzanie nieruchomościami. Warszawa oraz inne polskie miasta, gdzie z powodzeniem można pokusić się o robienie kariery przedsiębiorcy.

Warto jednak pamiętać, że zarządzanie nieruchomościami w Warszawie to zajęcie jedynie dla osób zdecydowanych i zdających sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą wykonywanie tego zawodu. W zależności od tego, kto jest właścicielem danego budynku, jego zarządca może podlegać władzom gminy lub prywatnym przedsiębiorcom.

Ciekawostką jest również fakt, że wynajmowanie mieszkań w dużych miastach może funkcjonować zarówno na podstawie umowy długoterminowej (opcja przeznaczona dla osób chcących się osiedlić w danej miejscowości na dłuższy czas), jak i krótkoterminowej (czyli np. udostępnianie lokum dla Klientów Airbnb lub Booking).

Główne obowiązki zarządcy

Jak już zostało powiedziane wcześniej — zarządzanie nieruchomościami w Warszawie (oraz innych miastach) to niezwykle wymagające zajęcie. Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku należą:

  • właściwie obracanie majątkiem ekonomiczno-gospodarczym nieruchomości;
  • zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa budynku;
  • dbanie o sprawy związane z eksploatacją obiektu;
  • załatwienie kwestii związanych z gospodarką energetyczną z uwzględnieniem praw dotyczących tego zagadnienia;
  • utrzymywanie stale dobrego stanu technicznego nieruchomości;
  • inwestowanie w podwyższanie standardu budynku, jeśli jest ono uzasadnione, a właściciel obiektu wyraził zgodę na podjęcie takich działań.

Jak wynika z informacji przedstawionych powyżej, bardzo wiele spraw spoczywa na osobach trudniących się zarządzaniem nieruchomościami. Warszawa to jednak jedno z tych miejsc na mapie Polski, gdzie organizowane są liczne szkolenia z tego zakresu. To skuteczny i ciekawy sposób na podwyższenie swoich kompetencji.

Dlaczego wykonywanie zawodu zarządcy jest opłacalne?

Zawód zarządcy stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Jest to bezpośrednią konsekwencją faktu, że daje on duże możliwości rozwoju osobistego, praca tego typu jest ciekawa i przede wszystkim dobrze płatna.

Mimo dużej odpowiedzialności związanej z pełnieniem podobnej funkcji wiele osób decyduje się na wykonywanie tego zawodu. W opinii społeczeństwa jest to jedna z najbardziej interesujących prac etatowych, jakie można obecnie wykonywać bez wykształcenia kierunkowego.