Cellulit – przyczyny i sposoby walki ze skórką pomarańczową

Cellulit – przyczyny i sposoby walki ze skórką pomarańczową

Cellulit – przyczyny i sposoby walki ze skórką pomarańczową: cellulit to problem spędzający sen z powiek wielu osobom. Chociaż występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, to zdecydowanie częściej stanowi bolączkę płci żeńskiej. Poniżej odpowiadamy, czym dokładnie jest cellulit, jakie występują rodzaje tego problemu i jak się go skutecznie pozbyć. 

Czym jest cellulit?

Cellulit to zniekształcona tkanka, która pojawia się pod skórą, tworząc grudkowatą, nieprzyjemną strukturę. Cellulit występuje najczęściej na udach, piersiach i brzuchu. Ze względu na swój wygląd zyskał powszechne miano “pomarańczowej skórki”. Jego rozległość oraz wygląd wskazują na stopień zaawansowania – im lepiej widoczny jest cellulit, tym ciężej będzie się go pozbyć. 

Rodzaje cellulitu 

Zasadniczo cellulit dzieli się na dwa rodzaje, w zależności od podłoża, na którym powstaje. Cellulit tłuszczowy, czyli miękki, powstaje w wyniku rozrostu komórek tłuszczowych, z których tworzą się grudki. Przez ich ucisk na naczynka niemożliwe staje się usuwanie wody i toksyn z tkanek. Ten rodzaj cellulitu najczęściej występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia, nieaktywnych fizycznie. Z kolei drugi rodzaj cellulitu, wodny, powstaje w wyniku nadmiernego gromadzenia się wody i toksyn w tkankach, czego skutkiem jest wzrost lipidów w tkance podskórnej i słynna “pomarańczowa skórka”. 

Skąd się bierze cellulit – możliwe przyczyny

Cellulit - przyczyny i sposoby walki ze skórką pomarańczową
Cellulit – przyczyny i sposoby walki ze skórką pomarańczową

Niestety cellulit, niezależnie od jego rodzaju, występuje bardzo często, a przyczyny jego powstawania są bardzo różne. Na cellulit  cierpią przede wszystkim osoby, które zażywają za mało ruchu i większość życia spędzają w trybie siedzącym. Również dieta ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Cellulit często pojawia się u osób, które spożywają potrawy z dużą ilością cukru i soli. Palenie papierosów – to kolejna, możliwa przyczyna występowania cellulitu (i, być może, kolejny powód do rzucenia palenia).

Powody dla powstawania “pomarańczowej skórki” mogą mieć jednak również podłoże zdrowotne. Często zdarza się, że przyczyną są zaburzenia hormonalne, np. przewaga estrogenu, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu. Bywa także, że cellulit powstaje w wyniku problemów z krążeniem. Dlatego pamiętajmy, że cellulit to problem nie tylko natury estetycznej – bywa, że jest objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Cellulit a cellulitis

Często zdarza się nam mylić cellulit z cellulitisem. Należy wyraźnie zaznaczyć, że są to zupełnie różne zjawiska i wobec tego nie należy stosować ich nazw wymiennie. Cellulit, jak już wspominaliśmy, to zniekształcona, nierównomiernie rozłożona tkanka podskórna. Cellulitis zaś to poważna choroba o podłożu bakteryjnym, wymagająca leczenia antybiotykami. Infekcja atakuje ścięgna, powięzi mięśniowe, a może i przenosić się na same mięśnie. Charakterystyczne dla cellulitu są obrzęk, ból i zaczerwienienie zakażonego miejsca.

Mogą również występować gorączka oraz ropne zmiany na skórze. Ważne, aby nie lekceważyć objawów cellulitu, gdyż w najgorszych przypadkach tkanki mogą obumierać, co, niestety, wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Szczególnie warto sprawdzić:

Sposoby na likwidację cellulitu

Im szybciej dostrzeżemy problem cellulitu, tym lepiej. Na wczesnym etapie, kiedy nie jest on jeszcze bardzo widoczny, pozbycie się nie będzie wymagało wielkich wyrzeczeń ani dużego wysiłku. Należy pamiętać, że w zapobieganiu wystarczy wprowadzenie kilku nieznacznych zmian w trybie życia, jednak kiedy chcemy pozbyć się nieestetycznych, bolesnych grudek, które stanowią już najpoważniejszy stopień cellulitu, zadanie może okazać się dużo trudniejsze. Jakie są zatem sposoby na pozbycie się cellulitu? 

Dieta i ruch

Najprostszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest wdrożenie pewnych zmian w diecie i trybie życia. Przede wszystkim powinniśmy zacząć unikać nadmiernego spożywania soli i cukru – zwłaszcza ta pierwsza przyczynia się do zatrzymywania soli w organizmie i sprzyja powstawaniu “skórki pomarańczowej”. Specjaliści radzą również unikać białego pieczywa – lepiej przerzucić się na zdrowe, pełnoziarniste i ciemne.

Cellulitowi sprzyja również picie dużych ilości alkoholu i palenie papierosów, dlatego, celem jego uniknięcia, należałoby ograniczyć udział tych używek w naszym życiu. Co natomiast wspomaga walkę z cellulitem? Na pewno wszelkiego rodzaju warzywa i owoce bogate w błonnik, który, poprzez regulację pracy jelit, przyczynia się do usuwania toksyn i produktów przemiany materii z organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest również wybieranie produktów z dużą ilością witaminy C, która uelastycznia skórę. Nie należy zapominać o ruchu! Na początku wystarczą krótkie spacery i ćwiczenia wykonywane w domu, aby zapobiegać powstawaniu niechcianej “skórki pomarańczowej”. 

Wizyta u specjalisty

W przypadku zaawansowanego cellulitu konieczna może okazać się wizyta u specjalisty celem pozbycia się problemu. Istnieje wiele sposobów walki z cellulitem, dlatego ważna jest konsultacja, która pozwoli ustalić najlepszą metodę walki ze “skórką pomarańczową”. Do zabiegów nieinwazyjnych należy między innymi mezoterapia bezigłowa oraz endermologia. Często poleca się również drenaż limfatyczny – zabieg, który ma na celu pobudzenie krążenia limfy i przemiany materii wewnątrzkomórkowej. 

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl