Gdzie nie umieszczać luster? Lustra to ważny element w każdym domu. Pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim pozwalają się przeglądać, ocenić swoją stylizację lub wygląd, ale pełnią również charakter dekoracyjny. Piękna, ozdobna rama może doskonale wpłynąć na aranżację wnętrza, dodając jej szyku lub elegancji. Lustra pełnią również funkcję, która polega na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Natomiast źle dobrane lub umieszczone w nieodpowiednim miejscu mogą wnętrze zmniejszyć.

Każdy dekorator wie, jak ważną funkcję pełnią w wystroju, dlatego podchodzi do nich ostrożnie. Przeciętni użytkownicy obawiają się dekorowania domu lustrami, dlatego decydują się na standardowe rozwiązanie, czyli jedno lustro w łazience, a drugie w przedpokoju. Warto jednak przełamywać klasyczne schematy i wykorzystać lustra również w pozostałych pomieszczeniach. Do wszystkiego trzeba jednak podchodzić z głową, ponieważ przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Powstaje wiele przewodników o tym, jak dekorować wnętrza lustrami, dlatego tutaj znajdziesz informację o tym, gdzie ich nie umieszczać oraz jak tego nie robić.

Przesyt niewskazany

Gdzie nie umieszczać luster?Lustra wspaniale ozdabiają ścianę, a obecnie wykorzystywane są nawet zamiast obrazów. Właściwie rozmieszczone pogłębiają i powiększają wnętrze, a w łazience czy przedpokoju pełnią rolę funkcjonalną. Nie oznacza to jednak, że należy rozmieszczać je na każdej ścianie, by uzyskać optyczne powiększenie wnętrza. Z ich ilością nie warto przesadzać. Funkcją tafli szkła jest odbijanie światła oraz dekoracyjnych elementów wystroju, które znajdują się naprzeciwko. Z tego powodu jego lokalizacja pełni kluczowe znaczenie. Odbijające się w lustrze zlew czy kuchenny blat to niezbyt estetyczne rozwiązanie.

W całym domu z pewnością znajdą się przedmioty, które warto podkreślić w lustrzanym odbiciu. Kolejnym, niezwykle często popełnianym błędem, jest zakładanie luster na więcej niż dwóch prostopadłych ścianach pokoju. Teoretycznie zwierciadła powodują wrażenie powiększenia, jednak ich umieszczenie aż na czterech ścianach nie potęguje tego efektu, tylko działa wręcz odwrotnie. Ponadto dwa lustra, które odbijają siebie nawzajem nie wyglądają korzystnie.

Okazuje się zatem, że przesyt nie jest wskazany w żadnym przypadku. Ważną rolę pełni także lokalizacja lustra. Trudno się bez niego obejść w przedpokoju czy łazience, jednak istnieją pewne lokalizacje, gdzie lepiej ich nie umieszczać. Lustra odbijają ruch, więc niewskazane jest ich ułożenie obok lub naprzeciwko biurka, zwłaszcza gdy nasza praca wymaga skupienia.

Obserwowane w tafli szkła odbicia własnego ciała mogą skutecznie obniżyć poziom koncentracji i jakość pracy. Nie trzeba jednak z nich rezygnować. Lustra mogą się znajdować w biurze, jak i pokoju dziecka, ale należy dokładnie przemyśleć ich umiejscowienie. Doskonałym rozwiązaniem jest miejsce za plecami, ponieważ wtedy nie widać go podczas pracy.

Zobacz najlepsze inspiracje:

Zakłócony sen

Kolejnym pomieszczeniem, gdzie umiejscowienie lustra ma szczególne znaczenie jest sypialnia. Aby nie zakłócać pory snu, lustra nie powinny się znajdować w takim miejscu, by osoba leżąca na łóżku przez cały czas widziała własną sylwetkę. Powoduje to gorszy sen i brak możliwości wyciszenia się przed nim. Czasami to również krępujące. Szczególnego znaczenie nabiera to w przypadku par, gdy jedna z osób ogląda telewizję przed snem.

Odbijające się światło, ruch i jaskrawe barwy z pewnością utrudnią spokojne zaśnięcie i zmniejszą jakość snu. Podobnie jak w przypadku biura, nie oznacza to, że nie warto umieszczać lustra w sypialni. Dobrym dla niego miejscem jest obszar nad łóżkiem, tuż za jego wezgłowiem. W żadne sposób nie wpływa na komfort snu, ale stanowi za to doskonałą dekorację.

Lustro naprzeciwko drzwi wejściowych

Jedna z zasad feng shui mówi o tym, że naprzeciwko drzwi wejściowych nie może znajdować się lustro. Według starożytnych chińskich zasad urządzania wnętrz taka lokalizacja lustra powoduje, że z domu ucieka szczęście. Nie każdy musi wierzyć w to, co przekazuje ta reguła, ale warto ją rozważyć podczas urządzania wnętrz. Nie ma za to przeciwwskazań, by zwierciadło znalazło się na pozostałych ścianach, co jest często wykorzystywane w przedpokojach, zwłaszcza w szafach przesuwnych. Lustra nie powinno też zabraknąć w sypialni. Gdzie je umieścić? Warto, by znalazło się w takim miejscu, by odbijało powierzchnię stołu. To również zasad nawiązująca do tradycji feng shui, która pozwala utrzymać dobrobyt w domu.

Miejsca szkodzące lustrom

Lustra są szczególnie narażone na uszkodzenia. Mimo podejmowanych prób i nowoczesnych rozwiązań, wciąż z dużą łatwością można je rozbić. Istnieją zatem miejsca w domu, w których jest większe ryzyko uszkodzeń. Z pewnością nie należą do nich jadalnia, gdzie są w miarę bezpieczne. Inaczej sprawa wygląda z kuchnią i łazienką, ponieważ panuje w nich wyższa wilgotność powietrza niż w pozostałych częściach domu. Może to powodować powstawanie nieestetycznych plam na jego powierzchni. Aby temu przeciwdziałać, warto zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, a jednocześnie wybrać taki model, który posiada właściwości chroniące przed wilgocią.