Gdzie znajdziemy najwięcej witaminy D? Zdarzają się sytuacje, gdy funkcjonujemy w chronicznym zmęczeniu i nie eliminujemy przyczyny tej sytuacji, ale próbujemy ją zaakceptować i ewentualnie radzić sobie z jej konsekwencjami. Podobnie wygląda kwestia zbyt częstego popadania w infekcje. Jednocześnie coraz powszechniejszym problemem współczesnego świata jest depresja. Jest to potężna choroba, z którą zmaga się wiele osób zamiast próbować z nią walczyć.
W tym ostatnim przypadku leczenie powinno być dokładniej skalibrowane, ale nie zmienia to faktu, że w każdym z nich wartościowe może okazać się zwiększenie dostarczania witaminy D dla organizmu. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na tym, gdzie znajdziemy jej najwięcej.
Witamina D – czym jest?
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest witamina D. Nie będziemy się skupiać na chemicznych cechach tych związków organicznych, ponieważ większość z nas bardziej interesuje jej wpływ na nasz organizm i choćby to czy powinniśmy suplementować witamina D3 w płynie. W praktyce omawiany związek organiczny jest budulcem naszego organizmu. Większość z nas kojarzy ją ze słońcem i rzeczywiście promienie słoneczne dostarczają nam dużo jej ilości.
Powinniśmy jednak wiedzieć, że zwykle niewystarczające. Wynika to z tego, że nie przez cały rok promienie słoneczne padają z taką samą intensywnością, a sami często mamy problem ze spędzaniem wielu godzin na zewnątrz. W takiej sytuacji warto zadbać o suplementację tego składnika. Czasem witamina D3 4000 okazuje się jedną z niewielu form pomocy dla naszego organizmu. Najczęściej podaje się, że w wyniku syntezy tego związku organicznego z promieni słonecznych jesteśmy w stanie zaspokoić zaledwie 80% zapotrzebowania na witaminę D. Pozostaje więc zdecydowanie się na suplementację lub spożywanie odpowiedniego pokarmu.
Najważniejsze źródła witaminy D spośród pokarmu
Warto wymienić najważniejsze źródła składnika, który często nazywany bywa “witaminą życia”. W pierwszej kolejności należy wskazać tłuste ryby morskie. Łosoś należy do liderów spośród ryb, które stosunkowo często trafiają na nasze stoły (chociaż statystycznie ciągle za rzadko). Spośród innych możliwości, które są świetnym źródłem witaminy D warto również wskazać makrelę, halibuta, sardynki lub tuńczyka. Świeże ryby są stosunkowo lepszym rozwiązaniem niż te puszkowane, co nie zmienia faktu, że one również są skuteczne. Zwykle w kwestii żywienia możemy zwrócić uwagę na to, że jajka są rozwiązaniem na wszystko. Pisklę potrzebuje przecież różnego rodzaju wartości. W tym przypadku szczególnie wartościowe są żółtka jajek.
Często możemy usłyszeć, że grzyby są bezwartościowe dla naszego organizmu, ale nie do końca jest to prawdą, a przynajmniej nie w przypadku bycia rezerwuarem witaminy D. Czasami to nie my musimy suplementować oddzielnie omawiamy związek, ale producenci niektórych produktów robią to za nas. Z taką sytuacją możemy spotkać się choćby w przypadku niektórych mlek roślinnych, płatków zbożowych, a nawet soków pomarańczowych. Zawsze należy jednak dokładnie czytać etykiety. Wymienione produkty okazują się najskuteczniejsze do zaspokajania zapotrzebowania na witaminę D3. Występują jednak z nimi pewne problemy. Ryby są najlepszym źródłem tego składnika, ale zazwyczaj są stosunkowo drogie. Jednocześnie pozostałe produkty znaczącą odbiegają w kwestii ilości tego składnika.
Poznaj ofertę:
Suplementacja witaminy D3
W wielu przypadkach krople z witaminą D3 okazują się jedynym rozwiązaniem, który przyniesie oczekiwany rezultat. Oczywiście ten produkt został wymieniony jako przykład, ale ogólnie powinniśmy wiedzieć, że dodatkowa suplementacja może odegrać kluczową rolę dla naszego organizmu. Czym witamina D 2000 różni się od tej oznaczonej liczbą 4000? Możemy łatwo domyślić się, że chodzi o dawkę. Ilość tego składnika określamy w IU, czyli international unit. W praktyce oznacza to, że witamina D3 4000 zawiera 10000 mikrogramów najważniejszego dla nas składnika.
Oczywiście witamina D3 w kroplach dla dorosłych zazwyczaj różni się dawką od tej, która jest zalecana dzieciom w wieku 10 lat, ponieważ samo zapotrzebowanie jest w pierwszym przypadku prawie dwukrotnie wyższe. Pamiętajmy, że w wieku rozwijania się organizmu dostarczanie odpowiedniej ilości tego składnika jest szczególnie istotne. W przypadku dzieci nie można więc zaniedbać tej kwestii. Promieniowanie słoneczne może nie zaspokoić całego zapotrzebowania, a objawy takiego przypadku mogą być poważne. Jakie jednak mogą one być dokładnie zostanie przedstawione w kolejnym akapicie.
Skutki niedoborów witaminy D
Wiemy już, skąd czerpać witaminę D, ale dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze jej niedobór może prowadzić choćby do wspomnianego w tytule chronicznego zmęczenia. W tej sytuacji najczęściej przyczyn wypatrujemy w innych miejscach i dlatego tak trudno jest sobie poradzić z tą sytuacją. W pierwszej kolejności staramy się więcej spać lub w skrajnych przypadkach ograniczamy zdrowy dla naszego organizmu ruch. Po drugie witamina D jest składnikiem kości i jej niedobór może prowadzić do bólów pleców. Po trzecie jeśli zmagamy się z problemem wypadania włosów być może również powinniśmy dołożyć ten składnik do naszej diety. Warto również wspomnieć, że w przypadku niezaspokojenia zapotrzebowania na witaminę D3 mogą pojawić się również takie problemy jak np. zwiększona podatność na infekcje, powolne gojenie się ran, a nawet depresje (w tym przypadku jako czynnik dodatkowy).