Jak dobrać siodło do swoich potrzeb?

Jak dobrać siodło do swoich potrzeb?

Jak dobrać siodło do swoich potrzeb? Jeździectwo to sport wymagający wydatków, zwłaszcza u osób chcących zajmować się nim na poważnie. Jednak nie tylko ponieważ, osoby jeżdżące konno doskonale zdają sobie sprawę z tego jak bardzo ważnym elementem komunikacji z koniem jest siodło. Odpowiednio dopasowane potrafi usprawnić i przyspieszyć naukę jazdy konnej, do tego gwarantuje wygodę i komfort w trakcie jazdy. zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia.

Niezależnie czy dopiero masz zamiar rozpocząć przygodę z końmi, czy może już powoli zaczynasz wchodzić w ten świat powinieneś znać podstawowe rodzaje siodeł, które można spotkać w każdym profesjonalnym sklepie jeździeckim. Ich podział jest bardzo prosty, klasyfikacja siodeł dzieli się na pięć kategorii, z czego każda jest przystosowana do innych warunków jazdy i preferencji. Profesjonalny pracownicy sklepów dla jeźdźców z pewnością pomogą przy doborze pierwszego własnego siodła dla klienta, jednak własna wiedza to kapitał w który należy inwestować.

Siodła klasyczne – idealne na początek przygody z jazda konną

Najbardziej popularne i ogólnodostępne siodła, które można spotkać w większości sklepów dla jeźdźców. ich ceny są nawet rozsądne jeśli chodzi o koszta w tej dziedzinie sportu. Warto jednak nie decydować się na najtańsza opcje, a w miarę możliwości celować w średnio budżetowe produkty, ponieważ oferują one dobra jakość materiałów z jakich siodło zostało wykonane, dobre i wygodne siedzisko, te elementy mają duży wpływ na uprawianie jeździectwa na zadowalającym poziomie nawet przez amatorów. Model ten jest doskonałym siodłem na pierwszy zakup i potwierdzają to pracownicy sklepów dla jeźdźców, którzy zawsze polecam go początkującym osobom.

Warto pamiętać o tym, aby usiąść przed zakupem w siodle, każdy dobry sklep jeździecki  powinien udostępniać taką możliwość na fantomie grzbietu konia dla swoich klientów. Najważniejszym elementem tego siodła jest dobra terlica czyli stelaż, na którym jest osadzona cała konstrukcja to ona odpowiada za dopasowanie i wygodę siodła w trakcie jazdy. Decydując się na takie opcje należy zawsze zwrócić uwagę na to, aby siodło było dobrze wyważone i zapewniało bezpieczeństwo.

Siodła skokowe

Dedykowane są do uprawiania skoków na koniu. Umożliwiają one manipulowanie środkiem ciężkości w siodle, dodatkowo posiadają one najcięższy element z tyłu i umożliwiają swobodne pochylenie się jeźdźca do przodu w trakcie jazdy i skoku. Wszelkie elementy tego siodła są dopasowane do tego, aby było ono jak najbardziej bezpieczne i wygodne w trakcie wykonywania skoków, oraz umożliwia ułożenie nóg w odpowiedni sposób, co ma duży wpływ na kontakt z koniem.

Siodła rajdowe

Te siodła oferowane przez sklepy dla jeźdźców dedykowane są do pokonywania długich dystansów na koniu. Ich środek ciężkości jest rozłożony równomiernie. Tego typu siodła posiadają także dodatkowe uchwyty, na których można zamocować bagaże. Strzemiona w nich posiadają szersze stopki ze względu na możliwość lepszego podparcia stopy i stabilniejszego jej umocowania.

Siodła ujeżdżeniowe

posiadają one konstrukcje, która wymusza na jeźdźcu pionowa postawę, najczęściej posiadają one mała powierzchnie styku z grzbietem konia. Ze względu na stojąco pozycję jeźdźca, ciężar jest wyśrodkowany i dopasowuje się on do jego pozycji. Jest to siodło typu f do jazdy konnej wyczynowej, raczej żadna początkująca osoba, nie powinna porywać się na jazdę w nim, ponieważ wymaga ono dużej wprawy i utrzymywania balansu ciała.

Siodła wszechstronne

W niektórych sklepach dla jeźdźców można spotkać ten model, który jest kompromisem pomiędzy siodłem skokowym, a dedykowanym do ujeżdżania. W wielu szkółkach jeździeckich to właśnie to siodło jest obecne na wyposażeniu. Pomimo uniwersalności może być ono bardziej dedykowane do ujeżdżania lub do wykonywania skoków.

Jak dobrać siodło do swoich potrzeb?Siodło powinno być przede wszystkim dopasowane do umiejętności osoby jeżdżącej w nim oraz jego preferowanego stylu jazdy. Dodatkowo zawsze przed zakupem siodła, należy pobrać wymiary grzbietu konia, ponieważ nie kupujemy go tylko dla siebie ale także dla konia. Należy pamiętać o tym, że nie tylko my będziemy w nim spędzać długie godziny w trakcie jazdy.

Skutki źle dobranego siodła do konia potrafią być tragiczne w skutkach, ponieważ powodują one ból i dyskomfort, a także zwyrodnienia kości, stawów i mięśni u koni. Przez taki błąd w łatwy sposób możemy zrujnować zdrowie konia i zniechęcić go do współpracy z ludźmi. należy zawsze brać to pod uwagę ponieważ jest to stworzenie żywe, które w ten sam sposób odczuwa ból.

W razie jakikolwiek wątpliwości co do siodła, które chcemy zakupić, nie należy bać się prosić o konsultacje, wiele sklepów dla jeźdźców posiada wykwalifikowanych do doboru siodła pracowników, który pomogą dobrać to odpowiednie, a także dopasuje je do preferencji i stylu jazdy. W jeździe konnej wszystkie elementy mają duże znaczenie dlatego należy je dobierać zawsze z należytą starannością i rozwagą.