Jak wyleczyć wrastanie paznokcia u dziecka?

Jak wyleczyć wrastanie paznokcia u dziecka?

Jak wyleczyć wrastanie paznokcia u dziecka? Wrastający paznokieć to bardzo powszechny problem natury podologicznej. Borykają się z nim pacjenci obu płci, w każdym wieku. Dolegliwość ta bywa szczególnie uciążliwa, nierzadko również bolesna. Szczególnym utrapieniem jest wtedy, kiedy przytrafia się najmłodszym, którym znacznie trudniej jest uporać się z bólem i dyskomfortem. Jak radzić sobie z problemem wrastającego paznokcia u dziecka? 

Czym jest wrastający paznokieć?

Tak zwany wrastający paznokieć ( https://kerpro.pl/kategoria/preparaty-na-wrastajace-paznokcie/ )to stosunkowo często występująca dolegliwość. Do problemu dochodzi wtedy, gdy – z różnych przyczyn – płytka paznokcia zaczyna rozrastać się w niewłaściwym kierunku, a co za tym idzie nadmiernie naciskać na wał okołopaznokciowy. Skutkiem tego nierzadko bywa także przerwanie ciągłości naskórka, co powoduje wyraźny dyskomfort i dolegliwości bólowe. 

Problem wrastającego paznokcia – przyczyny wstępowania

Zarówno w przypadku dzieci, jak i u pacjentów dorosłych problem wrastających paznokci może wystąpić na skutek kilku podstawowych czynników. Najczęściej jest to regularne i długotrwałe noszenie niedopasowanego, zbyt ciasnego obuwia. Problem ten dotyczy także najmłodszych dzieci, które nie stawiają jeszcze samodzielnych kroków, a mimo to regularnie ubierane są w nierzadko przyciasne czy nieoddychające buciki. W zbyt małym obuwiu ściśnięte palce u stopy zachodzą na siebie, nierzadko prowadząc w konsekwencji do przerwania ciągłości naskórka wału, uciskanego przez jeden z paznokci. Co więcej, w za ciasnych i nieprzewiewnych butach stopa malucha szybko się poci. Utrzymująca się w obuwiu wilgoć powoduje następnie rozmiękczenie skóry stóp, która staje się znacznie bardziej wrażliwa i podatna na urazy. Rozpulchniona skóra wałów paznokciowych także zachodzić może na płytkę, przyczyniając się do pojawienia się problemu wrastającego paznokcia.

Jak wyleczyć wrastanie paznokcia u dziecka?
Jak wyleczyć wrastanie paznokcia u dziecka?

Zbyt ciasne czy źle dopasowane obuwie nie jest jedyną przyczyną powstawania problemu wrastającej płytki. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia dolegliwości należą również nieprawidłowości w motoryce ruchu czy wady postawy, które rozwijać się mogą u dziecka już od najmłodszych lat. Nierówny, nieprawidłowy nacisk na powierzchnię stóp czy też bardzo często występujące u dzieci nadmierne chodzenie na palcach, może stanowić bodziec dający początek bolesnej dolegliwości. 

Kolejna z przyczyn problemu to niedostateczna lub nieprawidłowa higiena oraz nieumiejętna pielęgnacja stóp. Przede wszystkim chodzi tu o nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej. Każdy rodzic malucha powinien zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób przycina paznokcie swojej pociechy. Niewskazane jest obcinanie płytki na okrągło, mogące prowadzić do zaburzenia ich prawidłowego, naturalnego i zdrowego wzrostu. Zalecaną przez specjalistów metodą jest przycinanie płytki na prosto, tak aby boki paznokcia nie miały możliwości rozrastania się wszerz, a co za tym idzie, wrastania w powierzchnię wału. 

Warto również pamiętać, że ryzyko wystąpienia wrastającego paznokcia zwiększać mogą przebyte urazy mechaniczne stóp i niektóre choroby przewlekłe, a także uwarunkowania genetyczne. 

Wrastający paznokieć – objawy

Jako osoby dorosłe możemy samodzielnie stwierdzić, czy odczuwamy ból lub dyskomfort, co więcej jesteśmy w stanie poinformować o tym innych. Najmłodsi natomiast nie posiadają jeszcze takich umiejętności i możliwości, dlatego też to na rodzicach spoczywa obowiązek ich bacznej obserwacji, jak również reagowania w porę, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Bardzo ważne jest więc, aby każdy rodzic znał objawy, jakie dawać może problem wrastających paznokci. Dzięki temu zyska możliwość szybkiego reagowania, a co za tym idzie jak najwcześniejszego podjęcia profesjonalnego leczenia. 

Do pierwszych objawów świadczących o tym, że maluch może mieć problem z wrastającym paznokciem, należy charakterystyczne zaczerwienienie wału okołopaznokciowego. Następnie pojawić się może także niewielka opuchlizna i wrażliwość na dotyk. Oczywiście rozwojowi dolegliwości nierzadko towarzyszy także ból, który w przypadku najmłodszych może powodować drażliwość i nerwowość; maluch może być bardziej niż zazwyczaj marudny i płaczliwy. Ostatecznym objawem świadczącym o problemie jest wyraźna opuchlizna oraz rana i ropne zmiany zlokalizowane przy paznokciu, na wale okołopaznokciowym.  

Wrastający paznokieć u dziecka – leczenie

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów problemu wrastającego paznokcia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W profesjonalnym gabinecie podolog ustali i przeprowadzi właściwą ścieżkę leczenia dolegliwości. Pierwsza wizyta to dokładny wywiad i rozmowa z rodzicami pacjenta. Dzięki niemu podolog będzie mógł poznać dokładną przyczynę pojawienia się problemu. 

Następnie konieczne jest skrócenie paznokcia, przycięcie go oraz nadanie właściwego kształtu. Bardzo ważne jest również odpowiednie ukierunkowanie jego wzrostu. W przypadku najmłodszych pacjentów na palec najczęściej zakładana jest także specjalna tamponada, mająca na celu przyspieszenie gojenia się rany, ale także zwiększenie komfortu. Tamponada pozwala na zminimalizowanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, dzięki czemu maluch może z większym spokojem oczekiwać pomyślnego końca leczenia. 

Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl