Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu? W obecnych czasach Internet stał się powszechnie używanym medium. Wiele młodych osób, nie pamięta czasów, kiedy Internetu w Polsce jeszcze nie było. Są więc oni przekonani, że Internet jest czymś naturalnym i oczywistym. Równie powszechne jest przekonanie, że spędzanie dużej ilości czasu w Internecie jest normalne i robi tak większość osób. Problem w tym, że bardzo łatwo można przeoczyć granicę, kiedy Internet przestaje być przydatnym narzędziem a zaczyna być czymś przymusowym i niszczącym.

Co warto wiedzieć o uzależnieniu od Internetu

W polskim społeczeństwie od zawsze występowały różne uzależnienia. W ostatnich dziesięcioleciach były to głównie uzależnienie od alkoholu, nikotyny i narkotyków. Mijające lata przyniosły jednak wiele nowych uzależnień. Warto tu wymienić zakupoholizm, uzależnienie od pracy, sexu czy od przyjmowania sterydów. Uzależnienie od Internetu to również stosunkowo nowe zjawisko, które z każdym rokiem przybiera na sile i coraz częściej konieczne jest leczenie uzależnień. Zasadniczo uzależnienie to polega na tym, że osoba na nie cierpiąca przestaje kontrolować czas spędzany w sieci i zaniedbuje z tego powodu inne aktywności.

Jakie są główne objawy uzależnienia od Internetu?

O uzależnieniu od Internetu świadczy kilka typowych oznak:

  • ograniczanie kontaktów towarzyskich z dotychczasowymi znajomymi, które są zastępowane wirtualną komunikacją
  • utrata dotychczasowych zainteresowań
  • zaniedbywanie zdrowego snu oraz jedzenia na rzecz przebywania w sieci
  • utrata poczucia czasu, gdy przebywa się w sieci
  • odkładanie swoich obowiązków na później
  • uczucie niepokoju w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie można zajrzeć do Internetu.

Jakie aktywności najczęściej pochłaniają polskich internautów?

Na terapie odwykowe zwykle trafiają osoby, których problem zaczynał się całkiem niewinnie. Spędzali oni dużo czasu w świecie wirtualnym poświęcając go na gry online, czaty, odwiedzanie portali społecznościowych czy grup dyskusyjnych. Bardzo często początkiem jest jakieś hobby na przykład siłownia, dbanie o urodę czy zainteresowanie zdrowym stylem życia. Osoby, które bardzo się czymś pasjonują mogą nie zauważyć momentu, kiedy ich zajmowanie się danym tematem w sieci zaczyna przekraczać pewne normy. Szczególnie wciągające dla ludzi młodych są różne portale społecznościowe oraz portale randkowe.

Internet daje duże możliwości komunikacyjne i często po pewnym czasie dana osoba zaczyna wirtualnymi kontaktami zastępować dotychczasowe życie towarzyskie. Część osób mających problem z Internetem w pewnym momencie zaczyna sama dostrzegać niepokojące objawy, jednak zwykle nie wiedzą co zrobić aby zmienić swoją sytuację. Ponadto mało kto jest w stanie przyznać sam przed sobą, że jego problem jest na tyle duży, że potrzebna będzie terapia uzależnień. Momentem alarmującym najczęściej jest czas, gdy dana osoba widzi, że kolejne wchodzenie do Internetu nie daje już przyjemności, bywa męczące ale jednocześnie nie potrafi tego zaniechać, bo stało się to już nawykiem.

Jak można skutecznie leczyć uzależnienie od Internetu?

Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

Każdy, kogo dotknęło uzależnienie od Internetu musi zdawać sobie sprawę, że mechanizm takiego uzależnienia jest podobny jak w przypadku hazardu czy alkoholu. Tutaj również występują zachowania kompulsywne takie jak ciągle sprawdzanie skrzynki email i reagowanie na wszelkie powiadomienia. Gdy nagle dostęp do Internetu zostanie uniemożliwiony na przykład przez brak dostaw prądu osoba uzależniona ma objawy odstawienia. Zaczyna być rozdrażniona i poddenerwowana. Świadomość, że nie jest teraz online powoduje u niej pewne zaburzenia lękowe.

Ośrodek leczenia uzależnień od Internetu swoją działalność prowadzi więc podobnie jak przy innych nałogach. Chodzi o to, by pracować z uczestnikami nad umiejętnością samokontroli. Zwykle odbywa się to poprzez bardzo stopniowe zmniejszanie czasu jaki użytkownicy mają spędzać w sieci. Aby pomóc sobie w nauce nowych nawyków warto przygotowywać sobie plan zadań na cały dzień. Dzięki temu osoba uzależniona będzie miała mniej okazji do szukania kontaktu z siecią. Zwykle gdy przeprowadzane jest specjalistyczne leczenie uzależnień ważną częścią całego procesu jest terapia uzależnień od Internetu.

Przygotowywane są specjalne zajęcia dla osób, które popadły w uzależnienie, gdyż nie potrafiły sobie dobrze radzić z problemami codziennego życia. W czasie terapii uczestnicy dyskutują o przyczynach swoich trudności i szukają nowych rozwiązań. Chodzi o to aby każdy mógł polepszyć swoje codzienne funkcjonowanie. Z pomocą terapeuty uczestnicy mogą nauczyć się jak zmieniać negatywne sposoby myślenia by w przyszłości móc podchodzić bardziej optymistycznie do swojego położenia.
Osoby dotknięte problemem uzależnienia od Internetu nie powinny się tym załamywać tylko jak najszybciej podjąć działanie. Jest wiele sposobów na to by sobie pomóc. Można zdecydować się na odwyk prywatny albo korzystać z grup wsparcia, które dają napęd do walki z nałogiem. Najważniejsze jest by w miarę szybko rozpoznać problem, przyjąć go do wiadomości oraz podjąć decyzję o leczeniu.