Alkoholizm – co to za choroba?

Alkoholizm – co to za choroba?

Alkoholizm – co to za choroba? Alkoholizm jest oficjalnie uznawany za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Chorobę alkoholową definiuje się jako fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu etylowego (środka spowalniającego układ nerwowy). Nadużywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na pacjenta i jego otoczenie. Spożywany w nadmiernych dawkach alkohol wywołuje agresywne zachowanie, wpływa na funkcjonowanie mózgu i wynikającą z tego świadomość decyzyjną.

Alkoholizm https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ najczęściej przejawia się pogorszeniem kontaktów z rodziną i otoczeniem oraz degradacją sytuacji społecznej i finansowej. Skuteczna terapia alkoholowa może zapobiec tragicznym skutkom, które niesie ze sobą nadmierne spożywanie napojów alkoholowych.

Szkodliwe działanie alkoholu

Alkoholizm - co to za choroba?
Alkoholizm – co to za choroba?

Regularne nadużywanie alkoholu może powodować demencję, zaburzenie logicznego myślenia i rozwijanie poważnych chorób psychicznych. Substancja ta jest związkiem chemicznym, który dotyka nie tylko status psychiczny, ale także fizyczność człowieka. Alkoholizm jest głównym czynnikiem marskości wątroby. Pomoc jest możliwa tylko wtedy, gdy osoba nadużywająca alkoholu przyzna się, że jest chora. Wielu alkoholików uważa, że  nadużywanie substancji zależy od ich woli i jest ich dobrowolną decyzją. To wszystko jest zwyczajnym kłamstwem i zaprzeczeniem posiadania problemu alkoholowego. Należy podkreślić, że objawy alkoholizmu powoli występują i mogą być kontynuowane niezauważone. Dlatego trudno jest określić granicę między sporadycznym piciem a tym zupełnie niekontrolowanym.

Terapia uzależnień od alkoholu

Poczytaj o: zaszycie alkoholowe cena Poznań https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/

Objawy uzależnienia od alkoholu

  • głód alkoholowy – pacjent ma wewnętrzną chęć picia alkoholu, poczucie, że bez kolejnej dawki stymulanta organizm nie będzie pracował fizycznie
  • pojawianie się luk w pamięci – uzależniony przestaje pamiętać wydarzenia, które następują po wypiciu alkoholu, w jego pamięci coraz częściej pojawiają się puste fragmenty
  • koncentracja na alkoholu – pacjent zaniedbuje rodzinę i inne ważne sfery swojego życia
  • utrata kontroli nad piciem – zdrowy człowiek wie, kiedy powinien przestać pić, alkoholik nie może przestać pić

Zaawansowany alkoholizm determinuje pojawienie się tak zwanych objawów absencyjnych. Odstawienie substancji psychoaktywnej wywołuje drażliwość i niepokój. Często występują objawy fizyczne: dreszcze, nudności, nadmierne pocenie się, drżenie mięśni. Innym objawem jest majaczenie oraz niepokój. Większość alkoholików próbuje wyeliminować te objawy, aby sięgnąć po następną dawkę alkoholu. Alkoholizm odwyk to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się tego problemu.

Fazy alkoholizmu:

  • Wstępna – zauważenie, że alkohol to dobry sposób na relaks i ograniczenie złych emocji. Osoba pijąca nie widzi symptomów alkoholizmu, ale coraz częściej szuka okazji na przykład do picia z przyjaciółmi
  • Ostrzeżenie – picie większej ilości alkoholu, a następnie zmiany w zachowaniu. Pojawia się zarówno picie w ukryciu, jak i następujące po nim wyrzuty sumienia
  • Krytyczny – Alkohol staje się głównym celem życia. Powstrzymuje się od krótkich okresów abstynencji, podczas których występują fizyczne objawy głodu alkoholowego. Alkoholik nadal nie dostrzega problemu.
  • Przewlekłe – alkoholik spożywa napoje alkoholowe bez ograniczeń. Ma to ogromny wpływ na jego zdrowie, a stałe utrzymywanie się alkoholu w organizmie sprawia, że do upojenia alkoholowego wystarczy kilka drinków. Ta ostatnia faza niestety często kończy się śmiercią uzależnionego w wyniku zatrucia lub zniszczenia narządów wewnętrznych.

Leczenie uzależnień od alkoholu

ALKOHOLIZM W RODZINIE CO ROBIĆ?Leczenie uzależnienia od alkoholu jest złożonym i długotrwałym procesem. Trudno jasno określić, jak długo trwa terapia alkoholowa, ponieważ zależy to od fazy alkoholizmu, indywidualnej motywacji pacjenta do abstynencji, wsparcia bliskich. Terapia dla alkoholików może obejmować: leczenie w ośrodku terapii alkoholowej, indywidualną terapię alkoholową, leczenie zamknięte dla alkoholików. Leczenie uzależnienia od alkoholu wykorzystuje szereg metod leczenia – terapię behawioralno-poznawczą, technikę opisywania pojawiających się emocji, a także terapię racjonalno-emotywną. Odwyk alkoholowy prywatny przeprowadzany w prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób uzależnionych, którzy potrzebują indywidualnych sesji terapeutycznych.

Leczenie alkoholu – przymus czy wolny wybór?

Odwyk alkoholowy jest wybawieniem nie tylko dla samej osoby uzależnionej od alkoholu, ale przede wszystkim dla jej rodziny. Zdesperowane rodziny często pytają, jak pomóc alkoholikowi, który odmawia leczenia. W wyjątkowych okolicznościach w Polsce konieczne jest przymusowe leczenie alkoholizmu. Komisje gminne odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów alkoholowych wydają skierowania na przymusowe leczenie alkoholizmu. Jeśli oficjalnie odmawia dobrowolnego leczenia, Komisja kieruje go na przymusowe badania eksperta prawnego. Po uwzględnieniu wniosku eksperta sąd rejonowy może wznowić przymusowe leczenie alkoholowego. Z wnioskiem do gminy czy prokuratury mogą wystąpić nie tylko partnerzy alkoholików czy dorosłe dzieci, ale także osoby z MOPS-u czy dalsza rodzina uzależnionego.