Wiązary dachowe co to jest? Posiadanie dachu nad głową jest podstawową ludzką potrzebą, którą wciąż doskonaliliśmy przez wieki architektonicznej pomysłowości. System dachowy zmienił się diametralnie od wczesnych czasów dachów krytych strzechą. Dziś mówimy o wiązarach dachowych, złożonym elemencie architektonicznym, który jest integralną częścią systemu dachowego. Istnieje wiele typów wiązar między innymi – wiązary drewniane czy wiązary kratowe.

Wiązary dachowe – charakterystyka

Wiązary dachowe drewniane są wszechobecne w konstrukcjach budowlanych. Nawet jeśli nie znacie Państwo nazwy więźba dachowa, to bardzo prawdopodobne, że widzieliście je ukryte w codziennej architekturze. Kratownica to trójkątna konstrukcja, która jest wbudowana w dach w celu podtrzymania obciążenia. Kratownice nie tylko zapewniają wsparcie i wytrzymałość kratownicy, ale również stanowią pomost dla przestrzeni nad pomieszczeniami. Kratownica dachowa składa się z trzech elementów: pasów górnych, pasów dolnych oraz stężeń środnika. Kratownica więźby dachowej również składa się z trzech elementów: słupków, stężenia i krokwi. Elementy składowe więźby dachowej są ostatecznie określane przez takie rzeczy jak ciężar ładunku i odstępy, ponieważ cała rama jest poddawana naprężeniom i nie powinna się zginać. Ze względu na swoją rolę we wspieraniu i wzmacnianiu dachu, więźba dachowa musi być wykonana z równie solidnego i mocnego materiału. Zazwyczaj więźba dachowa jest wykonana z drewna lub metalu, co zapewnia zarówno wytrzymałość, jak i możliwość regulacji i przenoszenia ze względną łatwością. Z tego samego powodu więźba dachowa musi być również lekka. Nowoczesna więźba dachowa składa się z kilku pojedynczych lekkich elementów, które są zaprojektowane tak, aby utrzymać ciężar dużego obciążenia, ale nie są tak ciężkie, aby nie można ich było łatwo przemieszczać. Z tego powodu sama konstrukcja więźby dachowej jest trudna i pracochłonna, ponieważ wymaga połączenia poszczególnych elementów w jedną całość. Jednak pomimo pracochłonnej budowy, więźba jest bardziej ekonomiczna w dłuższej perspektywie, ponieważ zapewnia długowieczność samego dachu.

Zobacz również:

Różne typy kratownic

Zaskoczeniem może być fakt, że istnieją dziesiątki rodzajów kratownic. Na przykład, istnieje kratownica północna, która jest być może najstarszą i najbardziej ekonomiczną z nich wszystkich. Składa się ona z zawiłego zestawu wiązarów kratowych ze słupami podporowymi, która jest zazwyczaj stosowana w przemyśle lub dużych obiektach infrastrukturalnych. Jak wspomniano wcześniej, konstrukcja więźby dachowej jest bardzo złożona, co można zaobserwować w formie kwadratowej więźby dachowej. Ta więźba dachowa jest jednym z bardziej skomplikowanych projektów więźby dachowej i można ją znaleźć w dużych przestrzeniach, takich jak audytoria i budynki kolejowe. Konstrukcje takie jak kościoły i katedry często wymagają nożycowych wiązarów dachowych do podtrzymania ich sklepień. Kratownice nożycowe mają słupki pasa dolnego, które krzyżują się i są połączone pod kątem z pasami górnymi, dzięki czemu wyglądają jak nożyce. Kratownica jest funkcjonalnym elementem systemu pokrycia dachowego, który zapewnia właścicielowi domu kilka korzyści. Mocny dach wsparty na kratownicy to zdrowy, funkcjonalny dach, a wraz z tym przychodzi zdolność systemu dachowego do właściwego odbijania szkodliwych promieni UV i zapobiegania przedostawaniu się promieni UV do domu. Oznacza to, że w miesiącach intensywnej pogody, dach będzie funkcjonował optymalnie i regulował temperaturę wewnątrz domu, tworząc komfortowe warunki do życia. Różne rodzaje wiązarów dachowych oferują różne korzyści dla konstrukcji budynku. Na przykład, wiązar dachowy z pasami równoległymi, który składa się z dwóch elementów biegnących równolegle do siebie z podporami pomiędzy nimi, tworzy optymalną barierę dla pary wodnej, która odprowadza kondensację i pleśń.

Różnorodność kratownic

Kratownica attykowa  zapewnia prosty dach strukturalny i podłogę jako jedną kompletną sekcję. Kratownice attykowe stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ zapewniają więcej przestrzeni życiowej bez zmiany planu domu. Kratownica Fink jest najczęściej stosowanym rodzajem kratownicy, zwłaszcza w domach i budynkach mieszkalnych. Kratownica ta posiada wewnętrzną konfigurację środnika w kształcie litery W, co zapewnia najlepszy stosunek wytrzymałości do materiału w przypadku rozpiętości od około 5 m do około 9 m, czyli w przypadku większości budowanych obecnie domów. Kratownica dachowa czterospadowa stanowi podstawę kształtu dachu czterospadowego, ale może być również stosowana jako dach płaski pomiędzy połaciami dachu, jeżeli wysokość budynku stanowi problem. Kratownice jednopołaciowe mają nachylenie tylko w jednym kierunku i są stosowane do tworzenia wielopoziomowych linii dachowych. Można je również stosować jako dodatek do istniejącego budynku. Różnorodność kratownic wiąże się również z różnymi cenami. Jednakże wiązary kratowe cennik nie jest wyolbrzymiony. Cena wiązarów dachowych różni się w zależności od producenta.