Ile kosztuje ułożenie wykładziny dywanowej obiektowej?

Ile kosztuje ułożenie wykładziny dywanowej obiektowej?

Wybierając wykładziny obiektowe, jako wykończenie podłogi w obiekcie użyteczności publicznej, hotelu czy salonu urody, warto mieć na uwadze, że dzięki prawidłowemu ułożeniu i konserwacji można znacznie wydłużyć ich żywotność. Dla inwestorów jest istotne ile kosztuje ułożenie wykładziny dywanowej obiektowej?

Jest to niezbędne do ujęcia w całym budżecie, ale obecne koszty wykonania takiej pracy nie są duże. Fachowcy wiedzą, jak położyć wykładziny na podłogę, aby nie uległy szybkiemu zniszczeniu, dlatego duży nacisk kładą na przygotowanie podłogi. Musi być ona czysta, sucha i równa, to bardzo ważny warunek. Nie należy kłaść wykładziny dywanowej w miejscach o dużej wilgotności.

Jak powinny być prawidłowo ułożone wykładziny dywanowe obiektowe?

Do procesu układania wykładziny dywanowej obiektowej należy podchodzić z ostrożnością. Trzeba zacząć od naszkicowania planu na papierze w kratkę, a następnie zdecydować o ilości wykładziny. Unikać łączenia, podczas wycinania kawałków trzeba wziąć pod uwagę kierunek runa. Decydując się na rozmiar wykładziny na podłogę, zawsze trzeba dodać 10-15% do powierzchni głównej. Kupując wykładzinę, nie trzeba myśleć o dodatkowych kosztach, ponieważ naruszenie technologii doprowadzi do jeszcze większych strat. Każdy pozornie prosty kąt może zostać zakrzywiony w praktyce, więc nie można polegać na abstrakcyjnych wyobrażeniach. Jeśli planuje się używać wykładziny dywanowe obiektowej na ogrzewanych podłogach, trzeba pamiętać, że wykładziny z włókien roślinnych i zwierzęcych nie reagują dobrze na zmiany temperatury. W takim przypadku lepiej jest wybrać sztuczne włókno, które jest mocowane na dwustronnej taśmie. Ogrzewanie wyłącza się na 24 godziny przed położeniem i dopiero po 2 dniach jest ponownie włączane.

Ile kosztuje ułożenie wykładziny dywanowej?

Koszt ułożenia wykładziny dywanowej obiektowej jest różny w różnych miastach, zależy także o cennika danej firmy montażowej i konkurencji na rynku.

Najczęściej pojawiające się ceny układania wykładziny obiektowej to:

  • Koszt położenia wykładziny dywanowej zaczyna się od 25zł/m2.
  • Koszt demontażu starej wykładziny dywanowej zaczyna się od 10zł/m2.

Jednak zakres prac może być szerszy i obejmować takie prace jak:

  • Koszt instalacji plastikowych listew przyściennych na kołki zaczyna się od 15zł/mb.
  • Koszt instalacji przyściennych listew MDF na klej zaczyna się od 25zł/mb.
  • Koszt demontażu przypodłogowych listew zaczyna się od 3zł/mb.
  • Koszt instalacji listew progowych zaczyna się od 30zł/szt.

Powierzając ułożenie wykładziny dywanowej obiektowej profesjonalistom można mieć pewność, że nie dojdzie do zniszczenia materiału lub popełnienia błędów podczas montażu.

Metody układania wykładziny obiektowej

Profesjonaliści sposób układania dobierają w zależności od rodzaju wykładziny obiektowej, stanu podłogi i przeznaczenia pomieszczenia. Obecnie używane są następujące metody.

  • Za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Zalety: łatwy i szybki demontaż, po którym pozostaje płaska powierzchnia, bez śladów kleju i starego materiału. Jest to metoda odpowiednia dla systemów ogrzewania podłogowego. Wady: taśma klejąca może się odkształcać, na przykład z powodu wilgoci lub nagłych zmian temperatury.
  • Klejenie – stosowane na dużych powierzchniach oraz w przypadku spodziewanego dużego obciążenia podłogi. Zalety: eliminuje ewentualny ruch wykładziny na podłodze , co zmniejsza zużycie materiału.
  • Metoda bezklejowa – stosowana na małych powierzchniach i przy niewielkim obciążeniu powłoki. Wykładzina dywanowa obiektowa jest po prostu mocowana za pomocą cokołów i umieszczana na chwytakach. Zalety: przy odpowiednim naprężeniu niedoskonałości podłogi są prawie niewidoczne, a podłoga wydaje się idealnie płaska. Wady: niewłaściwa instalacja może uszkodzić krawędź wykładziny.

Główne etapy układania wykładziny na podłodze

Ważne jest, aby kontrolować, czy kierunek włosa jest wszędzie taki sam. Nawet najbardziej luksusowa tekstura straci swój urok, jeśli zostanie nieprawidłowo położona. Jeśli wykładzina obiektowa ma wzór, możliwe są opcje jej instalacji. Wszystko zależy od konfiguracji pomieszczenia i jego wielkości. Na przykład w zakrzywionych lub okrągłych pomieszczeniach łatwiej jest zacząć od środka. Konieczne jest jedynie przecięcie wykładziny specjalnym nożem lub nożyczkami, a także użycie szablonu linijki do cięcia krawędzi. Używanie nieprofesjonalnego narzędzia spowoduje postrzępione krawędzie, uszkodzenia i utratę runa.

Układanie wykładziny dywanowej obiektowej na taśmie

Najpierw taśma klejąca jest przyklejana do podłogi w postaci siatki, górna warstwa ochronna nie jest natychmiast usuwana. Następnie wykładzina na podłogę układana jest płasko w taki sposób, aby krawędzie zachodziły na ściany. Łączenie szwów to dość pracochłonny proces tu wymagany jest profesjonalizm. Kawałki wykładziny najpierw układa się na zakładkę, a następnie złącze dociska się linijką-szablonem, przecina wzdłuż niej, a krawędzie łączy się taśmą termiczną i żelazkiem. Następnym krokiem jest zdjęcie folii ochronnej z taśmy i przyklejenie powłoki. Na ostatnim etapie za pomocą specjalnego noża wycina się nadmiar wykładziny na obwodzie pomieszczenia.

Mocowanie listew przypodłogowych

Zastosowanie listwy przypodłogowej pozwala uzyskać niezwykle ciekawy efekt. Istnieje wygodna modyfikacja, która posiada specjalne gniazdo do włożenia listwy maskującej. Tym samym problem doboru koloru i faktury zostaje natychmiast rozwiązany, ponieważ taki cokół idealnie komponuje się z wykładziną.