Czarter jachtów – co to znaczy?

Czarter jachtów – co to znaczy?

Jeżeli planujemy krótszy lub dłuższy wypad na wodę i chcemy przy tym mieć dużą swobodę w jej przemierzeniu, najlepszą opcją dla nas może się okazać wyczarterowanie jachtu. Czarter jachtów – co to znaczy? Czym ono tak właściwie jest i na czym polega? Co należy wiedzieć jeszcze zanim się po nie sięgnie? Kilka słów na ten temat zamierzamy powiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.

Na czym polega czarter jachtów?

Ludzie coraz częściej decydują się na czarter jachtów. Co to jest? Nic innego jak jego wynajęcie na z góry określony czas, po ustaleniu z wynajmującym jego ceny. Zazwyczaj cały jego proces jest dość usystematyzowany. Można go sprowadzić do zaledwie kilku kroków, o każdym z których mówimy poniżej.

  • Rezerwacja – pierwszy i najważniejszy krok w całym tym procesie. Na samym jego początku musimy oczywiście wybrać firmę zajmującą się czarterowaniem jachtów. Rezerwacji najlepiej jest dokonać pod koniec sezonu, z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wtedy też będzie można się przygotować, a przy okazji liczyć na odpowiednio niską cenę. W większości przypadków najpierw rezerwuje się wszystko wstępnie, a następnie – po kilku dniach i przemyśleniu warunków wynajmu i jego ceny – ostatecznie. Zawsze jednak trzeba będzie przelać określoną część kwoty ostatecznej celem potwierdzenia tej właśnie rezerwacji. 
  • Przejęcie jachtu – mając już wszystko ustalone, musimy tylko stawić się w ustalonym terminie w porcie i odebrać jacht. Koniecznie przy posiadaniu przy sobie dokumentów potwierdzających uprawnienia związane z kierowaniem nim. Możemy też zebrać członka załogi, który takie posiada. Przy przejmowaniu jachtu koniecznie zapoznajmy się z jego faktycznym stanem technicznym, wyposażeniem i dokumentacją. W końcu to my będziemy za niego odpowiedzialni. Cały proces kończy się podpisaniem protokołu odbioru, wpłaceniem pozostałej kwoty i kaucji zwrotnej. 
  • Rejs – już w czasie rejsu musimy dbać o jacht tak, aby nic w nim nie uległo zniszczeniu i uszkodzeniu. Traktujmy go więc niczym swój własny.
  • Oddanie jachtu – ostatnim krokiem jest pozostawienie jachtu w umówionym wcześniej miejscu. Jeżeli wszystko będzie w porządku, będziemy mogli odzyskać pełną kaucję. Jeśli będą jakiej nieprawidłowości, firma czarterująca może zabrać całą lub część kaucji.

Oczywiście wiele ze wspomnianych aspektów może wyglądać zgoła odmiennie w przypadku różnych firm czarterujących jachty. Właśnie dlatego dobrze jest zrobić wstępne rozeznanie i dowiedzieć się zawczasu na temat tego, co oferują konkretne firmy.

Na co zwrócić uwagę przy decydowaniu się na niego?

Jeżeli już decydujemy się na czarter jachtów, powinniśmy doskonale wiedzieć, czego od niego oczekujemy i co mamy w planach. Wszystkich ustaleń należy tutaj dokonywać z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak, aby dać sobie czas na odpowiednie przygotowanie, ale jednocześnie nie zapłacić za to wszystko zbyt dużo.

Podstawą w tym wszystkim jest ustalenie, czy w rejs zamierza się udać na własną rękę, czy też posiada się odpowiednią załogę. Dobrze jest posiadać w jej jak najwięcej osób o odpowiednim wyszkoleniu żeglarskim – np. kursie motorowodnym. Oczywiście to, czy będziemy potrzebowali załogi określa przede wszystkim stopień trudności planowanej przez nas podróży. Im trudniejsza ona będzie, tym bardziej przyda się nam pewna pomoc.

W tym wszystkim ważne jest także to, aby wybrać jacht odpowiadający naszym indywidualnym oczekiwaniom, potrzebom, ale i oczywiście możliwościom finansowym. Najtańszą i najchętniej wybieraną opcją są tutaj jachty turystyczne. Można je śmiało przyrównać do przyczep campingowych. Mimo więc tego, że nie oferują luksusowych warunków, są opcją znośną i zapewniająca odprawieni komfort. Przede wszystkim są jednak stosunkowo tanie. Jeżeli oczekujemy czegoś więcej i wygody na wyższym poziomie, ale też lepszej kultury pływania, możemy zainwestować w jachty turystyczno-sportowe. Najdroższą opcją dla nas będą zaś jednostki o standardzie hotelowym. Są to jednak zwykle większe pojazdy. Takie, na które nie każdy jest w stanie sobie pozwolić.
Przy czarterowaniu jachtu pamiętajmy o tym, co wpływa na jego koszt. Do momentu wynajmu (najlepiej robić to pod koniec sezonu) dochodzi jeszcze jego czas (to, na ile chcemy go wynająć), miejsce oddania jachtu (nie musi nim być port wyjściowy), ale i chociażby dodatkowe usługi pokroju zapewniania ręczników czy pościeli lub sprzątania. To wszystko trzeba umiejętnie zaplanować. Dopiero wtedy bowiem będzie można liczyć na rejs przyjemny i mało kosztowny. Taki, z którego będziemy zadowoleni.

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy, które warto wiedzieć o czymś takim jak czarter jachtów. Co to znaczy, ile może kosztować, na czym dokładnie polega, na co zwrócić uwagę przy decydowaniu się na niego? To tylko niektóre z nich. Jeżeli planujemy wybrać się w rejs, a aktualnie nie posiadamy własnego jachtu, jest on naszą jedyną opcją. Powinniśmy się więc dowiedzieć dokładnie wszystkiego, co tylko jest w żeglarstwie nim ważne. Dopiero wtedy będziemy mogli podjąć świadomą decyzję nie tylko na temat tego, u której z firm się go podejmie, ale i tego, na co trzeba będzie zwrócić uwagę przy korzystaniu z jego dobrodziejstw.