Wakesurfing dla początkujących – na czym polega ten sport wodny?

Wakesurfing dla początkujących – na czym polega ten sport wodny?

Wakesurfing dla początkujących – na czym polega ten sport wodny? Wciąż mało znanym, ale coraz chętniej uprawianym sportem wodnym wśród starszych dzieci jest wakesurfing. Dyscyplina ta może być uprawiana także na niewielkich zbiornikach wodnych, ponieważ wykorzystuje falę, jaką wytwarza przed surferem specjalnie przygotowana motorówka. Jak warto przygotować się takich zajęć i w jaki sprzęt zaopatrzyć?

Sporty wodne dla dużych i małych, czyli możliwość surfowania na desce w Polsce jest możliwa

Wielokrotnie oglądając wakacyjne kino przygody, obserwowaliśmy radosnych surferów, którzy w tylko sobie znanym stylu totalnego luzu i relaksu wbiegali do oceanu, rzucając się na falę i mknąc na niej, dopływali do brzegu. W polskich warunkach często okazuje się to niemożliwe. Co prawda nad polskim morzem znajdziemy kilka szkół surfingu, posiadających w swojej ofercie różnego rodzaju kursy pływania na desce, jednak jeśli chodzi o surfing na mniejszych zbiornikach wodnych, to w naturalnych warunkach jest to raczej niemożliwe. Dlatego też powstały różnego rodzaju alternatywy dla sportu wodnego z wykorzystaniem deski. Tutaj prym wiodą takie dyscypliny jak wakeboarding, kitesurfing czy nawet flowboarding, czyli rodzaj surfingu wykonywanego na hali z wykorzystaniem sztucznej fali.

Co to jest wakesurfing – na czym polega i dlaczego jest to sport bezpieczniejszy od klasycznego surfingu?

Wakesurfing dla początkujących - na czym polega ten sport wodny?

Coraz popularniejszą opcją sportu wodnego w Polsce z roku na rok okazuje się wakesurfing. Wakesurfing jest opcją dla niecierpliwych, którzy nie chcą czekać aż nadejdzie naturalna fala i wolą pływać na fali wytworzonej w sposób mechaniczny. Wakesurfing jest rodzajem płynięcia na fali, która tworzy motorówka. Jest to o tyle dogodne rozwiązanie, że falę wytworzoną za pomocą specjalnej motorówki można kontrolować. Można kontrolować wielkość fali, dzięki czemu surfer nie zaczyna od poziomu najtrudniejszego, a tę trudność może sobie stopniować. Wakesurfing właśnie przez tę zwiększoną kontrolę nad wielkością fali staje się sportem bezpieczniejszym, bowiem nad takim żywiołem jesteśmy w stanie zapanować. Jeśli chodzi o lekcje wakesurfingu, to również okazują się one lepszą propozycją dla młodszych adeptów.

Potrzebny sprzęt do uprawiania różnych sportów wodnych – pianki neoprenowe i deski do pływania

Jak pokazują statystki, o wiele szybciej i łatwiej można nauczyć się utrzymywania na desce, w momencie kiedy fala jest ograniczona. Gradacja wielkości fali pomaga dzieciom przystosować się do swojej deski i coraz szybciej są w stanie stanąć na niej bez upadania każdorazowo do wody. Jednak nie od razu wszystko się udaje. Ważne są zaangażowanie oraz treningi. Aby treningi były bezpieczne, konieczny jest zakup dodatkowego wyposażenia. Tutaj z pomocą przychodzą pianki neoprenowe. Pianki neoprenowe to rodzaj okrycia – stroju, który ma za zadanie chronić ciało przed nadmiernych wychłodzeniem, kiedy będziemy przebywać w wodzie. Pianka neoprenowa zachowuje ciepło poprzez zatrzymywanie pęcherzyków gazu. Pianki neoprenowe są koniecznością przy wykonywaniu aktywności w sportach wodnych, szczególnie w Polsce.

Czy warto na starcie decydować o zakupie sprzętu? Alternatywne rozwiązania dla dzieci zaczynających pływanie na desce

Okres letni jest dosyć krótki, a nawet latem temperatura wody nie jest szczególnie wysoka. Przez co wchodząc do wody w okresie wiosennym czy jesiennym, by popływać na desce, szybko mogłoby dojść do wstrząsu termicznego. Ochłodzenia ciała lub przeziębienia. Dlatego też tak ważna jest izolacja dla osoby, która uprawia wakesurfing. Kolejnym etapem, jeśli decydujemy się na zakupy do tego rodzaju sportu jest zakup deski. Warto na początku pójść do szkółki na zajęcia bez wcześniejszego zakupu sprzętu. Częstym zjawiskiem jest fakt, że kiedy zapisujemy dzieci na zajęcia, to po kilku zajęciach, nudzi im się dana dziedzina i nie chcą kontynuować zajęć. Dlatego też warto na początku korzystać ze sprzętu używanego na kursie pływania. Jeśli po jakimś czasie dziecko będzie chciało kontynuować, naukę, wówczas warto udać się do sklepu i zakupić pianki neoprenowe na sezon oraz deski do wakesurfingu.

Jaką deskę do wakesurfingu wybrać i o czym warto pamiętać, dokonując zakupu?

Na rynku znajdziemy szereg różnych desek do wakesurfingu, dlatego na początku trudno zdecydować, na którą warto postawić. Tutaj przyda się opinia trenerów kursów pływania, którzy znają temat bardzo dobrze i chętnie doradzą. Pomocna może okazać się także opinia sprzedawców. Przy wyborze deski do wakesurfingu bardzo ważna jest świadomość naszej motoryki oraz nasz wzrost. Zbyt duża deska do wakesurfingu może okazać się dla nas niewłaściwa ze względu na ograniczoną sterowność, jakiej będziemy doświadczać, nie mogąc nad nią zapanować. Z kolei zbyt mała może powodować, że będziemy się podtapiać i zamiast unosić na wodzie, ciężar naszego ciała nie odpowiednio rozłożony zacznie ciągnąć deskę w dół. Kiedy nasze dzieci nabiorą już doświadczenia i będą coraz lepsze wówczas, można zacząć zastanawiać się nad coraz bardziej zaawansowanym sprzętem do pływania. Piankami neoprenowymi oraz deskami do wakesurfingu.