Jakie części samochodowe musisz zakupić do swojego auta?

Jakie części samochodowe musisz zakupić do swojego auta?

Jakie części samochodowe musisz zakupić do swojego auta? Jednym z podstawowych problemów, przed którym staniemy gdy już zdecydowaliśmy się na zakup nowych części, jest kwestia wyboru pomiędzy częściami oryginalnymi, a ich tańszymi odpowiednikami. Zarówno oryginały jak również zamienniki mają swoje wady i zalety.

Przyjrzyjmy się zatem w której sytuacji powinniśmy zdecydować się na zakup części oryginalnych, a w której możemy pozwolić sobie na kupienie zamiennika. Również kwestia nowych i używanych części samochodowych https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/32/korbowod-tulejka-korbowodowa wielu osobom spędza sen z powiek. W jaki sposób więc kupić, by nie przepłacić i by nie oszczędzić na najważniejszych elementach samochodu?

Podstawowe różnice pomiędzy częściami zamiennymi, a oryginałami

części samochodowe
Części samochodowe

Jeszcze przed kilkunastoma laty części zamienne kojarzyły się raczej z kiepskiej jakości wykonanymi podróbkami. W tym skojarzeniu wiele prawdy. Bardzo często natrafić mogliśmy na części, których używania wiązało się z pewnym niebezpieczeństwem w samochodzie. W rzeczywistości bardzo wiele zmieniło się w ostatnich latach i zamienniki bardzo często nie odbiegają jakościowo od części oryginalnych.

Powstały nawet marki, które specjalizują się w tworzeniu doskonałych jakościowo zamienników do znanych marek samochodów. Negatywne skojarzenia ze słabej jakości wykonanymi zamiennikami są na dzień dzisiejszy trochę na wyrost.  Podstawową różnicą, którą jednak zauważył szary Kowalski kupując części samochodowe, będzie oczywiście cena. Ta zwykle jest nadal kilkukrotnie niższa. I to zdecydowanie zaleta i przewaga części zamiennych nad częściami oryginalnymi.

Kiedy warto rozważyć zakup części oryginalnych?

W przypadku, kiedy jednak nie ufamy zamiennym częściom samochodowym https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/1/filtry-obudowa chętniej poszukujemy oryginałów. To właśnie kwestia przyzwyczajenia bardzo często odgrywa kluczową rolę. Są jednak również takie sytuacje, w których zaleca się wykonanie naprawy przy użyciu części oryginalnych. W przypadku kolizji lub wypadku, gdy nasz samochód objęty jest jeszcze gwarancją producenta całość naprawy może być wykonane przy użyciu droższych części z logiem producenta. Tego typu zachowanie pozwoli nam posiadać ciągłość gwarancji, a także niezbędne wpisy w książeczce serwisowej.

Co warte odnotowania również takie naprawy powinny być wtedy wykonywane w autoryzowanym serwisie danej marki. Części oryginalne to oczywiście absolutna pewność co do dopasowania i użytkowania danego podzespołu, aczkolwiek nie możemy tych cech odmówić również zamiennikom lub częściom używanym.

A może używane części samochodowe?

To rozwiązanie znajdzie również całkiem sporo zwolenników. Czy jednak na pewno jest najlepsze? Jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę z zakresu mechaniki pojazdowej, to być może okaże się, że zaoszczędzimy całkiem pokaźne sumy pieniędzy, ale jeżeli działamy raczej po omacku kierując się jedynie chęcią zaoszczędzenia, możemy być niemile zaskoczeni. Zawsze warto dobierać kupowane części do jakości samochodu i konkretnego elementu, który chcemy kupić.

W przypadku stosunkowo nowych samochodów zwykle różnica w cenie nie będzie wystarczająco duża, by ryzykować ewentualne problemy z częścią, ale w przypadku aut starszych często jest to rozwiązanie niezwykle korzystne od strony finansowej. I to właśnie te osoby najchętniej decydują się na zakup używanych części do swojego pojazdu.

Wybór części do samochodu

Jak widać wybór odpowiednich dla swojego samochodu części jest zadaniem dość skomplikowanym i nie ma się czemu dziwić, że często wolimy zostawić ten wybór zaprzyjaźnionemu i dobrze nam znanemu mechanikowi samochodowemu. Zdecydowanie warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

W przypadku nowych samochodów nie oszczędzajmy na jakości części, a zwłaszcza tych elementów, które bezpośrednio wpływają na poziom bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o układzie hamulcowym, zawieszeniu, elementach układu napędowego czy też silnika. W ich wypadku lepiej będzie dopłacić kilka złotych za pewność posiadania solidnego podzespołu i bezpieczeństwo na drodze.

Co ciekawe każde z tych rozwiązań posiada całkiem liczne grono fanów i wszystkie te osoby będą nas przekonywały, że ich podejście jest najlepsze. Części oryginalne od producenta auta – bo pewniejsze, części używane – bo nie trzeba zawsze nowych, tańsze zamienniki – bo po co przepłacać. W każdym z tych sformułowań kryje się oczywiście odrobina prawdy. W rzeczywistości powinniśmy przede wszystkim postarać się o to, by części spełniały wszystkie konieczne normy bezpieczeństwa. To na czym możemy sobie nieco zaoszczędzić, to przede wszystkim elementy karoserii, tapicerka i inne elementy, które w ogóle w znikomym stopniu wpływają na bezpieczeństwo jazdy.

W każdym innym wypadku szukajmy rozwiązania (niekoniecznie najdroższego), które będzie optymalne cenowo i jakościowo. Bardzo często takim rozwiązaniem okazuje się być kupienie dobrych jakościowo zamienników, które nie odbiegają jakością od części oryginalnych, a jednocześnie są o niebo pewniejsze od używanych części. To jednak jakie części do samochodu mogą być zamiennikami, a które oryginalne, pozostawmy fachowcom i dopytajmy zaprzyjaźnionego mechanika o takie kwestie.