Jakie rolety wybrać? Ochraniają przed słońcem, ale i chłodem, i nie tylko podczas upalnego lata, gdyż z powodzeniem zatrzymają ciepło we wnętrzach zimą. Praktyczne i nowoczesne rolety okienne mogą być doskonałą alternatywą dla zasłon, czy żaluzji i stać się ważnym elementem dekoracji, prywatności, a nawet i bezpieczeństwa domu. Jakie rodzaje rolet mamy do wyboru i jak wybrać rolety najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

Rolety okienne – czym się kierować przy wyborze?

Łatwe w montażu i dostępne w szerokim wyborze, pozwalającym na zastosowanie rolet na wymiar dopasowanych również do okien niestandardowych. Wystarczająco trwałe, aby posłużyć przez wiele lat, a przy tym łatwe w obsłudze i estetyczne.

Przepuszczalność świetlna

Podstawowym zadaniem rolet okiennych jest regulacja stopnia dopływu światła do zacienianego pomieszczenia i wybór tutaj powinien być zależny od stopnia nasłonecznienia. Dodatkowo rolety mają chronić prywatność i w wypadku mieszkania na parterze warto wybierać rolety tekstylne z tkaniny podgumowanej. Podobny wybór będzie właściwy dla uniknięcia ostrego porannego słońca, a jeżeli lubimy rozproszone światło, wybieramy rolety z tkanin transparentnych.

Jaki montaż?

Rolety wolno wiszące mogą być montowane samodzielnie, a jedynie zwracać należy na wystarczająco wysokie nadproże, aby tkanina nie zawadzała o skrzydło okna. Jeszcze łatwiej jest w wypadku coraz popularniejszych mini rolet, montowanych nierzadko bez przykręcania do pojedynczych skrzydeł okiennych. Natomiast rolety w kasecie i w prowadnicach powinny być montowane przez fachowców, ponieważ wymagana jest tutaj duża precyzja.

Jaki kolor?

Z racji tego, że kolory jasne w rolecie umożliwiają łatwiejsze przenikanie światła, takie wybieramy do salonu, kuchni i łazienki. Ciemny kolor będzie natomiast idealny do sypialni.

Jakie rolety?

Wyboru dokonujemy także w odniesieniu do rodzaju rolet.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to przede wszystkim estetyka, nowocześniejsze, układające się w poziome pasy zastępstwo firan. Montuje się je do ścian, sufitów, na ramach okien, a także wiesza na karniszu.

Rolety rzymskie działają w oparciu o system specjalnych linek z mechanizmem sterowanym łańcuszkiem. Są wykonywane z bawełny, lnu, tiulu i z tkanin syntetycznych, ale cienkich, ponieważ grube w tym typie niezbyt dobrze się układają. Pasują do każdego pomieszczenia w domu, ale do okien szerokich do dwóch metrów.

Rolety typu dzień-noc

Typ pośredni rolet, a przy tym ostatnio chyba najpopularniejszy, to rolety dzień-noc. Ich udowa polega na zastosowaniu naprzemiennym pasów zaciemniających oraz prześwitujących pokrytych odpowiednią tkaniną. Dzięki takiej budowie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia rozproszonym światłem, ale zaciemnienie pełne jest w wypadku tych rolet niemożliwe. Dużą zaletą rolet dzień-noc jest brak konieczności stosowania w oknach zasłon, czy nawet firan. Są o tyle uniwersalne, że znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu, doskonale chronią prywatność, a ich charakterystyczny układ pasów widoczny jest również na zewnątrz.

Rolety montowane na zewnątrz

Dla posiadaczy własnych domów najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolet zewnętrznych. Takie rolety sprawdzą się także na parterze w bloku, ponieważ nie tylko ochronią przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, ale i ograniczą dochodzący z ulicy hałas. Niektóre z najlepszych rolet potrafią obniżyć poziom hałasu nawet o 14 decybeli. Rolety zewnętrzne są również doskonałą izolacją termiczną – zimą zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczeń, obniżając tym samym koszty ogrzewania, a z kolei podczas upałów nie dopuszczają do przegrzewania się pomieszczeń, mogąc obniżać temperaturę względem panującej na zewnątrz nawet o 10 stopni Celsjusza. Ponadto ten typ rolet chroni materiał, z którego wykonane zostało okno przed zgubnym wpływem warunków atmosferycznych, w tym szkodliwych promieni UV. Najbardziej efektywnie wygląda to w odniesieniu do okien drewnianych, ale i plastikowe nie będą blaknąć ani dzięki przesłonie żółknąć. Rolety montowane na zewnątrz chronią także przed wandalizmem oraz przed złodziejami, wydatnie podnoszą więc komfort życia i bezpieczeństwo domowników.

Rolety okienne – jak dokonać właściwego wyboru?

Wybieranie rolety do swojego mieszkania albo domu to często wybór pomiędzy większa estetyką a funkcjonalnością. Niemniej warto postawić na wysoką jakość tkaniny, postarać się o idealne dopasowanie wymiaru oraz ustalić niezbędną dla danego pomieszczenia skalę przepuszczalności światła. Roleta ma chronić prywatność, ale również przed nadmiernym hałasem oraz nasłonecznieniem. Ważne jest również, aby łatwo ją było można utrzymać w czystości. Natomiast wybór kolorystyki jest często powiązany z aranżacją pomieszczenia, chociaż nie do końca.

Kolory intensywne będą doskonale pasować do pomieszczeń jasnych, ale nie wolno zapominać o kierunku, z którego wpada do pomieszczenia światło. Przy kierunkach północnych świetnie sprawdzą się modele na pół transparentne, a już dla południowych materiał rolety powinien odbijać światło.