Krematorium dla zwierząt – czym jest i dlaczego należy się nim zainteresować?

Krematorium dla zwierząt – czym jest i dlaczego należy się nim zainteresować?

Krematorium dla zwierząt – czym jest i dlaczego należy się nim zainteresować? Zwierzęta są integralną częścią życia każdego z nas i choć nie każdy lubi psy czy koty, ciężko znaleźć na świecie osobę, która nie pałała sympatią do jakiegoś gatunku zwierząt i nie chciałaby posiadać jego reprezentanta we własnym domu. Niestety, na każde zwierzę w końcu przychodzi czas – smutnym faktem jest to, że w przeważającej większości żyją one krócej niż ludzie i choć nie odciąga nas to od posiadania ich, w końcu przychodzi moment, by się pożegnać.

Choć ciężko jest znaleźć sposób na to, aby zrobić to w godny pochwały sposób, który nie tylko podziękował by zwierzęciu za jego stanie przy naszym boku, ale też pozwoliłby zarówno nam, jak i naszym dzieciom poradzić sobie z wszystkimi negatywnymi emocjami towarzyszącymi jego śmierci, doskonałym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług krematorium dla zwierząt. Czym tak właściwie ono jest i jakie są zalety korzystania z niego? Kiedy powinniśmy po nie sięgnąć i w czym tak naprawdę nam pomoże? O tym wszystkim powiemy w naszym artykule.

Czym tak właściwie jest krematorium dla zwierząt?

Krematorium dla zwierząt pełni dokładnie takie samo zadanie, jak “klasyczne” krematorium – z tym, że powstało wyłącznie z myślą o zwierzakach. Można w nim godnie pożegnać swojego przyjaciela korzystając z dwóch różnych opcji – indywidualnej kremacji, bądź też kremacji zbiorowej, przy czym w przypadku tej pierwszej możemy dostać urnę z prochami naszego pupila, na przykład celem zachowania cząstki jego we własnym mieszkaniu. To właśnie na tę opcję decyduje się większa część właścicieli zwierząt.

Sama kremacja może trwać nawet 4 godziny, w zależności od wielkości zwierzęcia – poddawać jej możemy bowiem nie tylko koty czy psy (a te również, jak doskonale wiemy, cechują się różną wielkością), ale i inne zwierzęta – konie, węże, papugi. króliki czy chomiki. Po każdej kremacji otrzymujemy potwierdzenie jej wykonania i – w przypadku indywidualnej opcji – prochy zwierzaka. Te najczęściej przenosi się do urny ozdobnej, przy czym najczęstszym jej wzorem jest odcisk łapy ulubieńca

Cena kremacji jest czymś również mającym związek z wielkością zwierzęcia, ale też sposobu kremacji, na który się zdecydujemy (naturalnym jest, że ta wykonywana zbiorowo będzie tańsza). Jeżeli więc mamy zwierzątko bardzo małe, którego waga nie przekracza 1 kilograma, jego indywidualna kremacja będzie oscylować w granicach 400 złotych.

Zbiorowa będzie się wiązała z wydatkiem rzędu 130 złotych. Inaczej ma się sytuacja ze zwierzakami większymi – te ważące od 20 do 40 kilogramów uszczuplą nasz portfel o około 900 złotych. Co bardzo ważne, psy-przewodnicy osób niewidomych najczęściej poddawane są bezpłatnej kremacji – wszystko zależy jednak od konkretnego zakładu, z którego usług korzystamy.

Dlaczego zdecydować się na krematorium dla zwierząt?

Nawet jeśli sami nawet nie myślimy o pochowaniu, ani tym bardziej o śmierci naszego pupila, a często największego zwierzęcego przyjaciela, warto, abyśmy mieli świadomość istnienia czegoś takiego, jak krematorium dla zwierząt – zwłaszcza, że nie spotyka się go na każdym rogu i wcale nie jest ono czymś powszechnym. Krematorium:

  • pozwala w godny sposób pożegnać się z pupilem – pies, kot czy jakiekolwiek inne zwierzę często jest przez nas traktowane jak członek rodziny; krematorium dla zwierząt pozwala na utrzymanie tego podejścia również po jego śmierci i zapewnienie mu takiego pochówku, jaki chciałoby się zapewnić właśnie członkowi własnej rodziny;
  • umożliwia oddanie szacunku zwierzęciu – zwierzę często towarzyszy nam w czasie dużej części naszego życia, stojąc przy naszym boku – dzięki całemu zabiegowi możemy stosownie mu podziękować za to, oddając mu szacunek;
  • sprawdza się “technicznie” – kremacja jest dobrym rozwiązaniem również z czysto technicznych pobudek – za jej pośrednictwem możemy pozbyć się zwłok zwierzęcia, z którymi często po prostu nie wiemy, co zrobić;
  • daje możliwość zamknięcia rozdziału w życiu – strata ukochanego zwierzaka bardzo często jest bardzo emocjonującym momentem w naszym życiu – nie mówiąc już o życiu dziecka, które przeżywa to ze zdwojoną siłą; krematorium dla zwierząt pozwoli łatwiej pogodzić się ze stratą i definitywnie zamknąć ten rozdział własnego życia.

Wiedząc, że istnieją firmy świadczące tego typu usługi możemy lepiej przygotować się na śmierć naszego pupila. Nawet gdyby ta miała nastąpić za kilkanaście lat.

Podsumowanie

Choć krematorium dla zwierząt to w Polsce coś zdecydowanie nowego, niespotykanego i na pewno niszowego, w Europie i na świecie nie jest pomysłem nowym. Istnieje już od wielu lat i tak naprawdę cieszy się coraz większym zainteresowaniem – i choć sam powód tego zainteresowania nie należy do najweselszych, świadczy o tym, że usługa naprawdę sprawdza się w pomaganiu ludziom w pożegnaniu się z własnym zwierzęciem. Niezależnie od tego, jakie to by nie było zwierzę.

Pamiętajmy jednak, że zakładów oferujących nietypową usługę, jak kremacja zwierząt jest w Polsce bardzo niewiele – w związku z tym bardzo często są oblegane i naprawdę ciężko jest zaklepać sobie u nich dogodny dla nas termin.