Księgowość – o niej samej, w kilku słowach

Księgowość – o niej samej, w kilku słowach

Księgowość – o niej samej, w kilku słowach: księgowość to najważniejsza część rachunkowości. Polega ona na rejestrowaniu wszystkiego co dotyczy majątków firmy. Jest to najczęściej zbiór wszystkich dokumentów, czyli faktur, rozliczeń, umów, inwestycji itp. które wszystkie są razem sumowane. Każdy księgowy jest odpowiedzialny za to aby bezbłędnie wykonać swoją pracę, gdyż ma ona bardzo duże znaczenie przy rozliczaniu firmy. Dzięki temu łatwiej określić, jaki powinien być stan aktywów i pasywów w bieżącym czasie.

biura rachunkowe w Szczecinie
biura rachunkowe w Szczecinie

Istotne jest również to że firma zawsze musi się rozliczyć z podatków, więc jeżeli wszystko jest dobrze zaksięgowane, ominą nas różne nieprzyjemności z tym związane, więc będziemy mogli spać spokojnie. Nawet jeżeli już jakaś pomyłka nam się trafi, nie trzeba się martwić, każdy błąd możemy poprawić i nic złego się nie stanie, w końcu każdy czasem się myli. Sądzę że jeżeli na koniec wszystko będzie się zgadzać to nawet nikt tej pomyłki nie zauważy, gorzej jak utrudni ona prace innym.

W tych czasach nie ma problemu aby zostać księgowym. Nie jest nawet wymagane wykształcenie, jednak jest mile widziane i pozwala na rozwój. Jest wiele sposobów aby rozpocząć kształcenie się w księgowości/rachunkowości. Najlepszą i najmilej widzianą opcją są studia. Jednak nie każdy chce się ich podejmować, czy to ze względu na czas, czy na brak pieniędzy. Warto jednak  zastanowić się nad nauką w tej dziedzinie, nawet jeżeli mamy już pracę.

Dzięki temu dostaniemy możliwość awansu, lub zrobimy to dla własnego komfortu psychicznego. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zdobycie wykształcenia, warto zobaczyć w internecie czy mamy w pobliżu takie możliwości. Jest wiele szkół zaocznych, które posiadają ciekawe oferty, czy to kurs, czy to w formie lekcji. Tu rodzi się pytanie czego potrzebujemy. Cóż, wiadomo że zajęć lekcyjnych więcej wyniesiemy, do tego też znacznie różnią się od kursu.

Poza tym możemy mieć lekcje na różne tematy, które są tylko powiązane z księgowością, jednak po to by zwiększyć naszą wiedzę w zawodzie. Często szkoły oferują w ramach zajęć język obcy, najczęściej angielski. Można z niego wynieść podstawową konstrukcje zdań, najważniejsze słowa związane z rachunkowością, oraz parę innych słów które mogą nam się przydać w życiu codziennym. Przeprowadzane są lekcje, dla kierunku najważniejsze, na których poznajesz podstawowe pojęcia w księgowaniu, rozwiązujesz zadania które są przykładowymi księgowaniami.

Nawet jeżeli potrafisz księgować, zawsze możesz dowiedzieć się czegoś nowego co znacznie ułatwi Ci pracę! Są jeszcze inne zajęcia, np. o zasadach bhp w pracy, oraz o wypadkach jakie mogą nas w pracy spotkać, na co powinniśmy uważać. Są szkoły gdzie nauczysz się trochę o przedsiębiorczości,  i o wielu innych przydatnych rzeczach. Możesz też poszukać szkoły gdzie poza wiedzą zapewnią Ci również praktyki jeżeli wcześniej nie miałeś styczności z księgowaniem.

księgowość szkolenia i kursy online
księgowość szkolenia i kursy online

Jest to dobra opcja dla osób młodych, które chcą mieć ładne CV i jakiekolwiek kwalifikacje zawodowe. Jednak pamiętajmy, że w szkole czekają nas testy na koniec każdego semestru, więc taka szkoła wymaga od nas poświęcenia również po zajęciach. Nie każdy może mieć na to czas lub najzwyczajniej ochotę. Wtedy warto zdecydować się na kurs. Decydując się na kurs, musisz wiedzieć że poświęcisz na niego mniej czas niż na szkołę czy naukę, na nich nie są wymagane książki. Musisz jednak być świadomy tego, że da Ci on mniej niż szkoła, przede wszystkim jeżeli chodzi o wiedzę.

Jeżeli chcemy się zdecydować na bycie księgowymi, powinniśmy brać dalszą edukacje pod uwagę, oraz powinniśmy być gotowi na to żeby poświęcić na nią trochę czasu. Jak chcemy być w tym dobrzy, musimy dać coś od siebie, a nauka tego może nam w tym pomóc.

Pokaże nam ona z czym będziemy się zmagać na co dzień, na co będziemy musieli uważać, oraz najważniejsze – udowodni nam czy kierunek który sobie obraliśmy jako księgowi jest tym właściwym, czy jednak okaże się totalnym koszmarem z którym nie będziemy chcieli się zmagać. To nie jest praca dla każdego, wymaga stalowych nerwów oraz dużej dokładności.

Łódź doradztwo podatkowe i biuro rachunkowe
Łódź doradztwo podatkowe i biuro rachunkowe

Nieważne jaką drogę w życiu chcemy obrać, musimy być pewni, że to ta właściwa, że damy sobie radę z naszym charakterem, umiejętnościami. To samo jest z księgowością. Z pozoru wydaje się łatwą pracą, w końcu ktoś sobie siedzi przy biurku i klika na komputerze.

Niestety ta osoba ma na swojej głowie bardzo dużą odpowiedzialność, czyli odpowiednie podliczanie wydatków firmy. Praca ta jest bardzo stresująca. Jest się odpowiedzialnym za finanse firmy, a jeżeli coś się nie zgadza? To może być Twój błąd. Jednak ma to swoje bardzo duże plusy, jest to praca która uczy odpowiedzialności i dokładności jeżeli nie mamy jej wyrobionej. Daje nam ona szanse na rozmówi oraz na zarobienie bardzo dobrych pieniędzy, ponadto ćwiczymy najważniejszy mięsień, nasz mózg! Podsumowując, praca w księgowości jak każda ma swoje plusy i minusy.

Myślę jednak że warto jest się tym zainteresować, ponieważ można stać się częścią bardzo dużej i dobrze prosperującej firmy, która pozwoli nam na dobre zarobki i bardzo dobre życie.