Sklep z biżuterią może być sklepem z tanią biżuterią, bądź ekskluzywnym sklepem z biżuterią. Biżuterią możemy kupić za pięć złotych, możemy za pięćdziesiąt, pięćset a nawet i pięćdziesiąt tysięcy. Plastikowe pierścionki z automatu, dostaniemy czasem nawet za złotówkę, więc różnica w cenach jest ogromna. Patrząc na galerie handlowe, czy choćby na Zakopiańskie Krupówki, możemy odnaleźć tam spory wybór sklepów właśnie z tym towarem.

Dobry sklep ze srebrną biżuterią

Sklep z biżuterią

Sklep z biżuterią srebrną może oznaczać wiele różnych sklepów, z których każdy jest inny i każdy oferuje inny rodzaj biżuterii w innych przedziałach cenowych. Przykładowo, wracając do wspomnianych już przeze mnie Krupówek, znajdziemy tam sklepy z lokalną biżuterią, znajdziemy sklepy z drewnianą, z młodzieżową, ale znajdziemy też sklepy w których kupimy pierścionek zaręczynowy, jeśli akurat górski klimat Zakopanego natchnie nas na romantyczne zaręczyny.

Każdy z tych sklepów różni się nie tylko cenami, ale też wyglądem dostosowanym do tego co akurat oferuje. Jest to istotne o tyle, że wchodząc do takiego sklepu klient od razu może domyślić się, jakiego typu produkty oferuje dany sklep z biżuterią, oraz w jakiej cenie. Często nie musi on nawet patrzeć na produkty, świadczy o tym po prostu wystrój sklepu. To co ważne, wystrój ten musi być dopasowany do oferowanych produktów, aby nie zniechęcić go da zakupów.

Jeśli więc, klient szuka biżuterii w cenie kilku czy kilkunastu złotych, a wchodząc do sklepu zobaczy pomalowane na złoto ściany, obsługę w garniturach i produkty za szybami, pomyśli od razu, że tu jest drogo. Dlatego, nawet jest sklep z biżuterią w niskich cenach, chciałby zadbać o estetykę swojego sklepu i porównać go do drogich sklepów, jest to  dla niego nie opłacalne, bo klient nawet przez szybę może ocenić ceny produktów, tylko po wystroju.

Sklep taki może stracić wielu klientów, którzy nawet nie zainteresują się jego ofertą, błędnie uważając go za drogi. Podobnie działa to również w drugą stronę. Jeśli sklep z drogą biżuterią, wyglądem przypomina górskie chatki z oscypkami, nikt nie pomyśli nawet, że to sklep z biżuterią, w dodatku drogą i ekskluzywną. Myślę, że mogłoby to być ciekawe zjawisko, gdyby sklepy takie wymieniły się wystrojem wnętrz, oferując te produkty które wcześniej.

Oczywiście, nie stanie się tak, ponieważ straciły by przez to sporo klientów, którzy nie trafiali by tam gdzie chcą, natomiast omijali by te sklepy których oczekują.  Gdyby jednak trafili do takiego sklepu, ich wygląd mógłby zniechęcić klientów, do ponownego odwiedzania go, gdyż zapewne czuli by się w nim źle, a produkty które by kupili uznali by, albo za niewarte swojej ceny, albo za zbyt drogie. Nawet jeśli cena ich byłaby odpowiednia do jakości.

Zatem ważne jest nie tylko co kupujemy i za ile, ale również to gdzie kupujemy i kto nam sprzedaje. Wszystko to sprawia, że albo chętnie wrócimy do danego sklepu, albo nigdy więcej się w nim nie pojawimy, zniechęceni pierwszą wizytą w nim, w czasie której coś nam po prostu nie pasowało. Może się nam wydawać, że wcale by tak nie było i wygląd sklepu nie ma żadnego znaczenia, ważne jest tylko to co oferuje i za ile. Szczególnie jeśli marka jest znana.

Natomiast prawda jest taka, że odwiedzając sklep z biżuterią, czy jakikolwiek inny sklep, oprócz produktu liczy się nasze zadowolenie z dokonanego zakupu. Będzie ono większe, jeśli uznamy, że dokonaliśmy trafnego wyboru, a sklep w którym zostawiliśmy nasze pieniądze, był tego wart. Zwiększa to poczucie naszego szczęścia z dokonanego zakupu, przez co sprawia, że dany sklep z biżuterią czy jakikolwiek inny, wspominamy lepiej, więc w przyszłości chętnie do niego wrócimy.

W marketingu mówi się, że nie sprzedaje się produktu, tylko uczucia. Natomiast to czy nasze uczucia są pozytywne nie zależy tylko od jakości produktów i ich ceny, choć to oczywiście jest najważniejsze. Jest jednak szansa, że jakiś sklep, na przykład sklep z biżuterią, będzie nam się dobrze kojarzył, ponieważ kupiliśmy sobie w nim pamiątkę z udanego wyjazdu wakacyjnego, w związku z czym, po powrocie z wakacji, będziemy szukać tego sklepu, nie ze względu na produkt który w nim kupiliśmy, a ze względu na wspomnienia które ten produkt wywołuje.

Dlatego też sklep, a może zwłaszcza sklep z biżuterią, i to drogą biżuterią, stara się podczas wizyty w nim, wywołać u nas jak najlepsze emocje, tylko po to, aby dobrze nam się kojarzył, co sprawi, że zapewne do niego wrócimy. Jeśli do niego wrócimy, zostawimy w nim nasze pieniądze, a jeśli to sprawi, że będziemy szczęśliwi, to możemy być pewni, że wrócimy tam znowu. Człowiek przyzwyczaja się do pewnych rzeczy, jednak woli przyzwyczajać się do tych dobrych.

Dlatego wybiera miejsca które dobrze mu się kojarzą, tymi miejscami są też sklepy. Sklep z biżuterią, jest raczej rzadko odwiedzanym miejscem, dlatego tym bardziej ważne jest to, aby powrócić do tego samego. Oczywiście ważne dla konkretnego sklepu. Jeśli więc po zakupach w danym sklepie wyjdziemy z niego zadowoleni, tan konkretny sklep ma już przewagę nad wszystkimi innymi.