Jak zbudować plac zabaw dla dzieci?

Jak zbudować plac zabaw dla dzieci?

Jak zbudować plac zabaw dla dzieci? Dziś, w czasach dążenia do wyeliminowania wszelkiego ryzyka i uczynienia świata bezpiecznym dla naszych dzieci, wydaje się, że ryzykowne zabawy praktycznie zanikły. Naukowcy twierdzą, że dzieci potrzebują ryzykownej zabawy, aby rozwinąć pewność siebie, odporność i podstawowe umiejętności oceny ryzyka. Jak możesz wspierać odpowiednią ryzykowną zabawę swojego dziecka? Oto pomysł: zbuduj własny ryzykowny plac zabaw na podwórku. Nie musi być on tak skomplikowany jak tor przeszkód ninja: jest wiele prostych rzeczy, które można zbudować z kawałków drewna, kawałków liny i porzuconych drewnianych palet.

Spektakularny plac zabaw

Wykorzystaj porzucone drewniane palety transportowe do stworzenia prostego fortu. Użyj jednej palety na podłogę, trzech kolejnych palet, aby utworzyć trzy ściany i jeszcze jednej palety na dach. Do podłogi i dachu przymocuj dodatkowe kawałki drewna, aby zakryć szczeliny między deskami.  Możesz użyć młotka i gwoździ, aby przymocować palety, ale wkręty do drewna są znacznie mocniejsze i bezpieczniejsze. Zanim pójdziesz kupić wkręty do drewna, oblicz długości, jakich będziesz potrzebować i zrób listę zakupów. Nie chcesz, aby wkręty były zbyt długie, w przeciwnym razie ostre końce będą wystawać w przestrzeń i stanowić niedopuszczalne ryzyko obrażeń. Zdobądź ośmiostopowy odcinek standardowej tarcicy 4×4 i przybij krótkie odcinki złomu z tarcicy 2×4 przy każdym końcu po tej samej stronie, co elementy poprzeczne. Kiedy umieścisz belkę równoważni na ziemi, te poprzeczne kawałki podtrzymują belkę na niewielkim odcinku, ale co ważniejsze, zapewniają stabilność, kiedy dzieci przechodzą przez belkę. Jeśli masz na podwórku duże drzewo, możesz zrobić huśtawkę Tarzana. Jest to po prostu kawałek liny przywiązany do wysokiej gałęzi. Najlepsza średnica dla dzieci do chwytania to 2-4 centymetry. Nie potrzeba siedziska – dzieci po prostu chwytają linę mocno w dłonie i huśtają się w stylu Tarzana! Możesz zawiązać jeden lub dwa węzły na linie, jeśli chcesz zapewnić nieco lepszy uchwyt. Potrzebny jest jednak odpowiedni rodzaj drzewa. Duże drzewa liściaste, takie jak dęby, klony i kasztanowce są generalnie najlepsze, ponieważ oferują wiele wysokich gałęzi do przywiązania liny i dużo wolnej przestrzeni pod ich baldachimem do huśtania się. Z drugiej strony drzewa iglaste, takie jak sosny, jodły i świerki, mają zwykle zbyt wiele gałęzi w dolnej części pnia, co stanowi przeszkodę dla huśtawki. Upewnij się, że w pobliżu nie ma płotów ani innych przeszkód.

Polecamy sprawdzić:

Wspaniałe atrakcje

Po zbudowaniu fortu można dodać do niego słup strażacki, na który dzieci będą mogły zjeżdżać z dachu. Musisz tylko mieć w pobliżu duże drzewo, aby podeprzeć słup. Najpierw kup metalowe rury od dostawcy instalacji wodno-kanalizacyjnych lub punktu recyklingu metali (upewnij się, że nie ma na niej rdzy ani korozji). Następnie ustaw rurę pionowo w odległości około jednego metra od fortu i przymocuj jej wierzchołek do gałęzi drzewa nad głową za pomocą dwóch lub trzech  gwoździ lub kolców. Jeśli znajdziesz trampolinę w dobrej cenie, jest to świetny element do włączenia do swojego podwórkowego placu zabaw. Dzieci z pewnością odkryją wszystkie rodzaje nowatorskich sposobów jego wykorzystania – takich jak skakanie z fortu, odbijanie się, aby złapać huśtawkę linową lub wystrzelenie się nad belką równoważni. Prawdopodobnie można znaleźć więcej rzeczy, które można wymyślić lub dostosować jako sprzęt do zabawy na swoim podwórku. Na przykład, duże kartonowe pudła są świetne do tworzenia tuneli i tajnych kryjówek do zabawy dla wyobraźni (tylko nie zostawiaj ich na zewnątrz w deszczu!). Zobacz, jakie materiały są dostępne i użyj swojej wyobraźni!

Kreatywny plac zabaw

Place zabaw i zabawa na świeżym powietrzu to coś więcej niż tylko wydatkowanie nadmiaru energii dziecka. Zabawa na placu zabaw uczy dzieci samokontroli, radzenia sobie w sytuacjach stresowych, a także zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Włączenie ekscytujących i interesujących elementów placu zabaw, które stanowią wyzwanie dla dzieci, zwiększa te korzyści. Jeśli na placu zabaw brakuje elementów stanowiących wyzwanie, dzieci mogą stracić zainteresowanie i nie wykorzystać korzyści, które wiążą się z zabawą. Gdy dzieci nie są zainteresowane placem zabaw, korzyści rozwojowe płynące z zabawy są tracone zanim się rozpoczną. Place zabaw, które oferują ekscytujące i wymagające zajęcia, zachęcają dzieci do uczestnictwa i aktywności oraz do czerpania pełnych korzyści z zabawy. Badania sugerują również, że ograniczanie wyzwań i nakładanie zbyt wielu ograniczeń na zabawę dzieci na świeżym powietrzu może hamować ich rozwój. Gdy z zabawy usuwa się ryzyko, a ograniczenia są zbyt duże, dzieci są bardziej podatne na problemy takie jak otyłość, problemy ze zdrowiem psychicznym, brak niezależności oraz spadek umiejętności uczenia się, postrzegania i oceny sytuacji. Zaangażowanie dzieci w ryzykowną zabawę pełni funkcję adaptacyjną, polegającą na zmniejszaniu lęku poprzez wielokrotne i powolne wystawianie się na jego działanie, jak na przykład w przypadku lęku wysokości. Badania pokazują, że jeśli dzieciom nie zapewni się wystarczająco trudnych okazji do zabawy, nie rozwiną one umiejętności radzenia sobie z sytuacjami wywołującymi strach, co prowadzi do zaburzeń lękowych.