Kontenery morskie – morze możliwości

Kontenery morskie – morze możliwości

Kontenery morskie – morze możliwości. Światowy handel nie mógłby istnieć bez efektywnych środków transportu. Interkontynentalny charakter wielu transakcji, wymusza na dostawcach zastosowanie efektywnych środków przewozowych. Przepraw przez naturalną barierę, jaką są oceany, można dokonać dzięki samolotom lub statkom.

W przypadku samolotów, niemożliwy jest transport produktów o dużych gabarytach. Z tego powodu wszelki towar o dużej skali jest transportowany drogą morską, za pomocą kontenerowców. Niniejszy artykuł pokaże, jak atrakcyjną i wygodną opcją są kontenery morskie https://kontenery-morskie24.com.pl/. Transport za ich pośrednictwem, przestanie być dla Ciebie zagadką.

Jak odbywa się transport morski?

kontenery morskieW zamierzchłych czasach, statkami transportowano przede wszystkim ludzi oraz towary drogocenne. Widać tu pewną analogię do dzisiejszej roli lotnictwa. Z czasem jednak jednostki morskie zaczęły znacząco się powiększać, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju handlu na całym świecie. Doskonałą maszyną do transportowania takiego towaru jest kontenerowiec. Trudno wymyślić sprytniejszy sposób na zwiększenie efektywności i skali transportu, niż kontenery morskie. Transport z ich wykorzystaniem posiada prawdziwy szereg zalet:

  • Jest stosunkowo tani i pozwala na przewóz towarów w dużych ilościach – to z kolei przekłada się na efekt skali, jeszcze bardziej zwiększając atrakcyjność cenową
  • Kontenery ze statków https://kontenery-morskie.biz.pl/ mogą być używane w transporcie kolejowym – ogranicza to trudności logistyczne
  • Jest to bezpieczna forma transportu 
  • Jest popularna na całym świecie, pozwala na dokonanie wszelkich transakcji, nawet po drugiej stronie globu

Z transportem kontenerowym wiąże się oczywiście, jak w przypadku każdego innego środka lokomocji, pewne utrudnienie.  Otóż, czas takiego przewozu jest nieporównywalnie dłuższy względem np. transportu lotniczego. Z tego względu, nie możemy liczyć, że uda nam się coś pozyskać z dnia na dzień.

Zamówienie powinno być całkowicie przemyślane oraz dokładnie zaplanowane. Istnieje także możliwość zamawiania detalicznego drogą morską. Wówczas masa zamówień detalicznych jest umieszczana w jednym kontenerze, który transportowany jest do konkretnego kraju. Taką metodą można np. ściągnąć produkty z Chin, za pośrednictwem określonego serwisu. Skupmy się jednak na kontenerach morskich.

Transport kontenerów – jak wysłać własny załadunek?

kontener-morskiOrganizując pierwszy samodzielny transport towarów, należy przede wszystkim porozumieć się z kontrahentem – być może ma już przetarte szlaki oraz kontakty z branżą morską. Jeśli jednak Ty jesteś eksporterem i planujesz wysłać rzeczony transport na własną rękę, koniecznie zapoznaj się z szeregiem wskazówek, które Ci to znacząco ułatwią. Przede wszystkim należy uzgodnić kwestie logistyczne ze spedytorem, który dowiezie towar z Twojego miasta do portu.

W porcie armator, czyli firma świadcząca usługi przewozu morskiego, przeładuje Twój towar do kontenera morskiego, który w uzgodnionym czasie dotrze we wskazane miejsce.  Ponadto należy zadbać o zapewnienie następujących dokumentów

  • Faktura – powinna zawierać dane, wymagane przez urzędy celne kraju, do którego wysyłamy towar
  • Lista pakunkowa 
  • Świadectwo pochodzenie – w przypadku, w którym celnicy stosują tzw. preferencje. Ważne, by świadectwo było oryginałem, nie kopią. 
  • List przewozowy – jest to dowód objęcia transportu przez przewoźnika morskiego. Podpisując go, gwarantuje, że towar zostanie dostarczony w miejsce, w które został zaadresowany (tu również bardzo istotną kwestią jest przedstawienie oryginału. Oryginałów jest kilka i są one ponumerowane)
  • Certyfikat CE – w krajach, które stosują normy Unii Europejskiej

Istnieją restrykcje dotyczące transportu towaru niebezpiecznego, oznaczonego skrótem ADR. Taki towar należy opatrzyć stosowną do przepisów dokumentacją oraz zgodnie z nimi zabezpieczyć ów towar. Wszystko to musi odbywać się w konsultacji z armatorem. 

Koszty transportu morskiego

Trudno jednoznacznie oszacować, jakie są koszty transportu morskiego. Na wycenę składa się naprawdę wiele czynników. Podstawowym oczywiście jest czas transportu. Inaczej będzie wyceniony transport w obrębie niewielkiego akwenu, np. Morza Bałtyckiego, a inaczej transoceaniczny. Czas przewozu jest skorelowany głównie z liczbą mil, które mają do przebycia Twoje kontenery morskie. Szybsze jednostki, przekazujące towar w krótszym okresie mogą być wyceniane drożej.

Transport kontenerów może być bardziej opłacalny dzięki korzyści skali. Jeśli masz naprawdę dużo produktów, przewoźnik może zaoferować Ci lepszą cenę za jednostkę produktu. Bardzo istotne jest także pamiętanie o kosztach spedycji, opłatach celnych i innych ukrytych wydatkach, które potrzebne są do zrealizowania całego procesu transportu. Pomoże to uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

Kontenery morskie – transport dla każdego!

Dzięki zastosowaniu kontenerów, logistyka transportu stała się niezwykle prosta. Dzięki temu, handel może mieć zasięg naprawdę globalny. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i planujesz dokonać dużego zakupu na potrzeby handlowe, warto szczegółowo zapoznać się z tym tematem. To prawdziwe morze możliwości!

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl