Usługi prawnicze są dla każdego

Usługi prawnicze są dla każdego

Usługi prawnicze są dla każdego – wśród Polaków usługi prawnicze nie są za bardzo popularne. Z jednej strony powodem takiej małej ich popularności, są małe potrzeby naszych rodaków w tym zakresie. Jako kolejny i poważniejszy powód podaje się jednak, że Polacy uznają usługi prawnicze za bardzo drogie, dlatego nie chcą z nich korzystać.

Każdy powinien korzystać z prawnika, gdy ma taką potrzebę

Podejście do korzystania z usług prawniczych powinno się zmienić. Czasem, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, to zamiast na jakieś uciechy, lepiej jest wydać pieniądze na prawników. Nikt nie jest w stanie opanować wszystkich przepisów, dlatego to nic dziwnego, że czasem ktoś nie połapie się w panujących przepisach. Jeśli każdy miałby, chociażby przeczytać raz każdy przepis, który u nas obowiązuje, to zapewne nie dałby rady tego zrobić nawet w ciągu kilku miesięcy, a co dopiero zapamiętać wszystkie przepisy.

Potrzebę korzystania z usług prawniczych może mieć zarówno przedsiębiorca, jak i zwykła osoba fizyczna. Przecież każdy spotyka się z różnymi umowami, zakupami i tak dalej. Szczególnie należy uważać z umowami, gdy w grę wchodzą większe pieniądze i jakieś kary pieniężne. W każdej takiej sytuacji, gdy ktoś nie jest pewien swoich praw, gdy ktoś musi zastanawiać się nad sensem zapisów, jakie są w umowie, to należy z pytaniami udać się do prawnika. Czasem lepiej jest zrezygnować z małej przyjemności, czy wydatku na coś zbędnego i przeznaczyć te pieniądze na prawnika, niż potem mieć naprawdę poważne kłopoty finansowe.

Czy usługi prawnicze rzeczywiście są takie drogie?

Koszy porady prawnej zawsze zależy od tego, do jakiego prawnika ktoś się uda. Jeśli to będzie ogólnokrajowej sławy specjalista od jakiegoś konkretnego działu prawa, to wiadomo, że te usługi mogą być bardzo drogie i kosztować nawet kilkaset złotych za godzinę. Jednak jeśli będzie to prawnik, który zajmuje się każdymi sprawami, jakie tylko dostaną mu się w ręce, do tego jest młody i bez doświadczenia, to cena jego usługi może wynosić nawet poniżej 100 zł netto za godzinę. Dla osób, które naprawdę nie mają pieniędzy i chcą się liczyć z tym, że porada, którą otrzymają, nie zawsze będzie w pełni odpowiadała na ich pytanie, to mogą też skorzystać z darmowych porad prawnych, które są udzielane w niektórych gminach, w ramach pomocy mieszkańcom.

Czy każda umowa powinna być konsultowana z prawnikiem?

Usługi prawnicze są dla każdegoWszystko zależy od tego, o jakiej umowie mowa. Jeśli jest to spisywana umowa, między dwoma osobami fizycznymi i dotyczy sprzedaży jakieś mało wartościowej rzeczy, na przykład roweru, to raczej porady prawne nie będą tu potrzebne. Taka umowa będzie krótka i prosta. Ważne, aby znalazły się w niej wszystkie dane, przedmiot umowy, koszt i należy tylko poszukać, czy aby nie zostały gdzieś zapisane dodatkowe koszty.

Inaczej już się sprawa ma, gdy przedmiotem umowy jest samochód lub dom. Są to dobra, których ceny osiągają między kilkadziesiąt, a kilkaset tysięcy złotych, a więc tutaj każdy zapis umowy ma znaczenie. Dlatego, jeśli już ktoś w tym wypadku ma jakieś wątpliwości co do tego, co się znalazło w umowie, to warto spytać się prawnika, czy aby na pewno wszystko zostało skonstruowane poprawnie.

Problemy z reklamacjami

Jest to akurat problem, który dotyka wielu z nas. Jednak większość osób, po odrzuceniu reklamacji, po prostu się poddaje. Sklepy zaczęły to wykorzystywać, a do odrzucenia gwarancji stosują naprawdę prozaiczne powody. Dlatego nie należy się podawać i korzystać z porad specjalistów. Tutaj pomocy może być na przykład lokalny rzecznik praw konsumenta, który doradzi, co należy zrobić w przypadku odrzucenia reklamacji i będzie gotów reprezentować konsumenta, a także kierować odpowiednie pisma do firm. Siła takiego rzecznika jest naprawdę duża, ponieważ często, gdy tylko w sklepie pojawi się pismo od rzecznika, to decyzja odnośnie do reklamacji zmienia się na pozytywną.

Problemy z pracą

Kolejną sytuacją, w której prawnicy mogą być bardzo pomocni, to problemy z pracą. Czasem dochodzi do sytuacji spornej, między pracownikiem a pracodawcą. Może to być zapisanie niekorzystnej umowy, bezpodstawne zwolnienie, czy też z drugiej strony, problemy ze zwolnieniem pracownika i wtedy także warto skorzystać z porady prawnej. Czasem prawnik może załagodzić spór, pokazując także, jak rozwiązać problem, pomijając drogę sądową. Niektórych pracowników jest naprawdę ciężko się pozbyć i choć działają oni na niekorzyść firmy, to nie można znaleźć na nich przepisu, wtedy też prawnik może pomóc rozwiązać umowę z tym pracownikiem. Firmy korzystające z usług prawniczych szybko pozbywają się naprawdę wielu różnych problemów.

Warto zainwestować w poradę prawną

Usługi prawnicze nie są kosztami, lecz inwestycją, ponieważ wszelkie rady, jakie można otrzymać, mogą następnie przydać się w przyszłości. Jest to również inwestycja, ponieważ korzystając z usług prawniczych, można zażegnać problem, który odbijałby się negatywnie na budżecie firmy. Może to być niekorzystna umowa kupna/sprzedaży, umowa najmu, o pracę i tak dalej. Warto ufać prawnikom, ponieważ oni są naprawdę dobrze przygotowani do zawodu.