Wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy. Od kilku lat Polscy pracodawcy borykają się z brakiem pracowników gotowych do podjęcia zajęcia zarobkowego. Początkowo wiązało się to z masową emigracją zarobkowa naszych rodaków poza granice kraju, obecnie za ta sytuacje w dużej mierze jest odpowiedzialna polityka społeczna.

Wady i zalety zatrudniania pracowników z UkrainyPrzez co w coraz większej ilości firm zaczyna brakować nie tylko pracowników najniższego szczebla wykonujących prace fizyczne, ale także fachowców oraz kadry zarządzającej. Antidotum przyszło dość szybko wraz ze wzrostem napływu imigrantów z Ukrainy do naszego kraju. Zaczęli oni tak jak wcześniej nasi rodacy na zachodzie poszukiwać u nas pracy zarobkowej, aby wspomóc zubożały rodzinny budżet lub polepszyć swoja stopę życiową.

Obecnie w niemal każdym mieście chociaż w jednym przedsiębiorstwie zatrudniani są pracownicy z Ukrainy. Coraz częściej nie tylko na stanowiskach produkcyjnych, ale także i tych bardziej funkcyjnych. Obecność wśród kadry pracowników z Ukrainy wiąże się zarówno z zaletami jak i wadami takiego rozwiązania.

Jeśli chodzi o zalety można wyróżnić kilka podstawowych aspektów

  • bliskość i podobieństwo kultur, sprawia, że pracownicy z Ukrainy w łatwy sposób adaptują się w naszym społeczeństwie. Podobny język, ułatwia im naukę podstawowych zwrotów niezbędnych do wykonywania prac.
  • niższe koszta zatrudnienia. Polityka państwa wspomaga zakłady pracy zatrudniające pracowników z Ukrainy co wiąże się z niższymi nakładami finansowymi związanymi z zatrudnieniem pracowników.
  • mniejsze wymagania finansowe. Pracownicy z Ukrainy bardzo często mają znacznie niższe wymagania co do wysokości pensji od naszych rodaków. Wynika to z faktu iż złotówka jest mocniejsza waluta od waluty ukraińskiej, co w przeliczeniu daje pomimo niższych stawek i tak bardziej godny zarobek niż w rodzimym kraju.
  • rzetelność. Pracownicy z Ukrainy, są najczęściej rzetelnymi pracownikami oddanymi swojej pracy. Wynika to z faktu iż najczęściej wszelkie zarobione pieniądze przesyłają oni rodzinie pozostałem w ich ojczyźnie. Przyjeżdżają oni do Polski tylko i wyłącznie w celu zarobkowym, dlatego też nie ma dla nich problemu jeśli chodzi o pracę w godzinach nadliczbowych czy w soboty. Jest to zrozumiałe, gdyż po pracy nie czeka na nich nikt w domach.
  • pracowitość, ta zaleta ściśle wiąże się z poprzednia zaletą. Dla pracowników z Ukrainy nie stanowi problemu mobilna pracy czy częste delegacje. Dla nich bez względu na rejon Polski i miasta w którym wykonują daną pracę wciąż jest to praca na obczyźnie stąd ich zaangażowanie nawet na takich stanowiskach.
  • Rozwój gospodarki, im więcej pracowników tym płynniejsza produkcja, dzięki pracownikom z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ przedsiębiorstwa mogą pracować bardziej wydajnie i produkować więcej, a co za tym idzie sprzedawać więcej, co znów napędza nasza gospodarkę. Taka część wydawanych pieniędzy przez pracowników z Ukrainy w naszym kraju, ma pozytywny wpływ na nasz rynek.

Jednak pomimo wielu zalet zatrudnianie pracowników z Ukrainy ma także swoje wady:

  • w większości przypadków na początku przygody z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy  pracodawcy muszą zatrudnić lub znaleźć osobę, która może zostać opiekunem grupy pracowników o tej narodowości. Osoba tak powinna władać ich ojczystym językiem oraz orientować się w sposobie wykonywania przydzielonych prac.
  • zakwaterowanie to także jeden z problemów, wielu pracowników z Ukrainy, chcę pracować w Polsce jednocześnie będąc zakwaterowanym przez pracodawców. Znalezienie hotelu pracowniczego to koszt dla przedsiębiorstwa, który musi ono ponosić najczęściej przez cały okres zatrudniania pracowników z Ukrainy. Problem ten wynika z dużej dysproporcji płacowej między Polska i Ukraina, osoby przyjeżdżające do Polski, aby wynająć mieszkanie lub nawet pokój w naszym kraju najczęściej musiały by odłożyć dwie pełne pensje przed przyjazdem, co często graniczy z cudem.
  • Dokonanie wszelkich formalności, zdobycie pozwolenia na pracę osób spoza terytorium RP, oraz dostosowanie warunków pracy, to kolejna wada, która często zniechęca pracodawców do zatrudniania pracowników z Ukrainy.
  • niechęć polskich pracowników do pracowników z Ukrainy. Wciąż w naszym kraju jest obecne przeświadczenie, że imigranci zabierają Polakom pracę oraz zaniżają stawki, stad mogą wynikać problemy komunikacyjne oraz personalne między tymi dwoma grupami pracowników.

Podsumowując ogólnie zalety zatrudnienia pracowników z Ukrainy są przeważające. Dlatego dla pracodawców korzystne jest zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Jednak należy pamiętać, że nie należy żadnego pojęcia generalizować, ani wykorzystywać tych osób do pracy ponad siły za minimalne wynagrodzenie. Każdy pracownik z Ukrainy posiada swój odrębny charakter i skłonności oraz umiejętności.

Dlatego też nie należy zrażać się po pierwszym nieprzyjemnym incydencie z tą grupą pracowników, coraz częściej spotykanych na naszym rodzimym rynku pracy. Pracodawcy chcący zatrudniać pracowników z Ukrainy maja możliwość skorzystania z wielu biur pośrednictwa pracy https://apsprofitpolska.pl/ pomagających w dopełnieniu wszelkich formalności oraz znalezieniu odpowiednich kandydatów.