Eko zabawki – jak zrobić? Wszystkie dzieci potrzebują zabawek, jednak coraz częściej troszczymy się nie tylko o rozwój naszych pociech, ale i o środowisko naturalne, dlatego wybieramy ekologiczne zabawki dla dzieci.

Dlaczego warto zainwestować w ekologiczne zabawki?

Powodów dla których warto wyposażyć dziecko w ekologiczne zabawki jest niezliczenie wiele, ale warto skoncentrować się na kilku najważniejszych. Przede wszystkim chodzi o troskę o środowisko naturalne, w którym wszyscy żyjemy. Choćby nasze dziecko dostało najlepsze możliwe wsparcie rozwoju na starcie swojego życia, nie zda się to wsparcie na wiele, jeśli nie pozostawimy po sobie świata, w którym będzie można żyć.

Obecne prognozy na to nie są niestety optymistyczne. Zużywamy surowce i zanieczyszczamy naszą planetę o wiele, wiele szybciej niż jest ona w stanie się odbudowywać, odradzać. Aby nasze dzieci mogły żyć długo, w zdrowiu, nie martwiąc się o dach nad głową oraz o dostęp do pożywienia, a także wody pitnej, musimy wiec myśleć przyszłościowo. Zadbać o przyszłość naszych dzieci musimy przede wszystkim wybierając jak najbardziej ekologiczne alternatywy dla popularnych zabawek. Całościowy rozwój naszych dzieci wbrew pozorom również na tym skorzysta. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie lub z pomocą pociechy wykonać ekologiczne zabawki dla dzieci zamiast kupować plastikowe alternatywy, to rozwiniemy w dziecku nie tylko te obszary, na które skierowana jest zabawka.

Dodatkowo wyposażymy nasze dziecko w wiedzę niezbędną do tego, by dbać o środowisko naturalne oraz kształtować będziemy wartości, które umożliwią przetrwanie nie tylko tego konkretnego człowieka, ale i całej ludzkości. Damy również okazję, by ćwiczyć pomysłowość i kreatywność, a więc zyskamy spokój o to, że nasze dziecko poradzi sobie w każdej sytuacji w życiu. Dodatkowo takie zabawki są po prostu dużo tańsze niż gotowe, firmowe akcesoria.

Domek dla dzieci samodzielnie wykonamy dużo taniej niż zakupimy gotowy produkt, podobnie będzie z naprawdę wieloma grami planszowymi czy też zręcznościowymi.

Z czego robić ekologiczne zabawki dla dzieci?

Eko zabawki - jak zrobić?Podstawowa zasada ekologicznego życia jest prosta – w pierwszej kolejności użyj tego, co już masz. W praktyce sprowadza się to też do tego, by dwa razy zastanowić się, zanim coś wyrzucimy. Czy chodzi również o rzeczy, które instynktownie kwalifikujemy jako śmieci? Tak, przede wszystkim o te! Kubeczek po jogurcie wydaje się na pierwszy rzut oka śmieciem nie do odratowania. Jeśli jednak przejrzymy w Internecie propozycje markowych gier zręcznościowych dla dzieci, okaże się, że naprawdę wiele z nich opiera się właśnie o plastikowe kubki.

 Dobrym pomysłem jest na przykład układanie pustych, umytych kubeczków po jogurtach w wieże i inne tego typu konstrukcje. Następnie wyznaczamy linię w odległości metra lub dwóch od wieży z kubków (w zależności od umiejętności motorycznych i siły dziecka) i prosimy, by rzuciło piłeczką tak, by strącić jak najwięcej kubków. Taka zabawa jest świetnym ćwiczeniem dla koordynacji ruchowej dziecka, rozwija również dużą motorykę i koordynację między ręką, a oczami. Innym sposobem jest wspólne pomalowanie z dzieckiem kubków na różne kolory.

Następnym krokiem będzie narysowanie na niewielkich kartkach wzorów, jakie dziecko będzie miało za zadanie ułożyć z pomalowanych kubków. Po wylosowaniu karty dziecko ma za zadanie odtworzyć dany wzór. Taka zabawa to świetna okazja nie tylko do nauki kolorów, ale także podstaw matematyki. Kubeczki można w trakcie zabawy liczyć. Zabawa ćwiczy także wyobraźnię przestrzenną oraz precyzję. Jeśli jest zbyt prosta, możemy dodać do niej utrudnienie. Mianowicie kubeczki we wzory można układać za pomocą drewnianych patyczków zamiast palców, albo tylko jedną ręką. Zasada tworzenia tego typu zabawek zawsze jest taka sama.

Wystarczy przejrzeć w Internecie propozycje zabaw dla dzieci w danym wieku i zastanowić się, czy mamy w domu produkty, z których odtworzyć możemy dany produkt. Czasem będą to plastikowe kubki po jogurtach, innym razem wycinki z gazet lub kartony po zakupionych produktach.

Zobacz również:

Jak zrobić domek dla dzieci?

Bardzo prostym pomysłem na ekologiczne zabawki dla dzieci są domki. Domek dla dzieci wykonany samodzielnie nie będzie nas kosztował absolutnie nic. Wystarczy, że żyjemy dużego kartonu, w którym na przykład przyjechała do nas jakaś paczka, lub zapakowany był sprzęt typu telewizor. Jeśli nie spodziewamy się, że w najbliższym czasie pojawi się w naszym domu karton, wystarczy przejść się do najbliższego sklepu i poprosić pracownika o duży karton.

Dostaniemy taką rzecz bez problemu i nieodpłatnie. Następnie możemy zaangażować dziecko do tworzenia domku. Wycinamy otwór na drzwi i okna, a następnie ozdabiamy całość – malujemy, zawieszamy firanki z bibuły, rysujemy dywanik na kartce. Warto dodać, że z kartonów w podobny sposób wykonać można estetyczne pojemniki do przechowywania zabawek. Wystarczy odpowiednio je ozdobić, na przykład okleić papierem, w którym otrzymaliśmy jakieś prezenty lub pomalować na ulubiony kolor dziecka.