Jak wybrać telewizor? Telewizor wciąż jest najpopularniejszym centrum rozrywki w domu. Wbrew oczekiwaniom ekspertów rynku medialnego nie zastąpiły go komputery, tablety i smartfony. Wszystkie programy telewizyjne i serwisy streamingowych (np. Netflix, HBO GO czy Player) można oglądać również przez internet, to telewizor ma w sobie coś niepowtarzalnego – skupia domowników w jednym miejscu przy oglądaniu ulubionych programów, integruje ich i daje możliwość wspólnego spędzenia czasu.  

Metamorfoza telewizora

W ostatnich 20 latach telewizory przeszły prawdziwą metamorfozę – dostosowano je do wymogów współczesnego rynku medialnego. Mają wiele nowych funkcji – można pod nie podłączyć konsolę, pendriva, przeglądać zdjęcia z telefonu, oglądać seriale i filmy z serwisów streamingowych (np. Netflix, HBO GO czy Player), oglądać różnorodne programy w najlepszej możliwej jakości. Innymi słowy, telewizor stał się domowym centrum rozrywki.

Ogromna przemiana jakości telewizora jest bardziej dostrzegalna kiedy porówna się modele telewizorów z końca lat 90-tych z wyprodukowanymi w ostatnim czasie. W latach 90-tych sukcesem było odbieranie kilkunastu programów, dobrej jakości dźwięk i obraz, który „nie śnieżył”.  

Telewizory przeszły sporą zmianę wizerunkową – są cienkie, mają prostą formę bez zbędnych guzików. Można je zawiesić na ścianie i stworzyć w domu namiastkę kina. Przy wyborze telewizora najważniejsze są innowacje technologiczne i parametry techniczne, ponieważ to one decydują o komforcie korzystania z tego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora

Telewizor nadal pozostaje jednym z ważniejszych sprzętów w domu.  Współczesny widz ma jednak coraz większe wymagania odnośnie jakości odbioru programów telewizyjnych, filmów i muzyki oraz duży problem, kiedy chce kupić telewizor. Oferta jest tak różnorodna, że osoba, która nie interesuje się nowoczesną technologią stosowaną w odbiornikach TV, może mieć duży kłopot w wyborze telewizora, który spełni pokładane w nim oczekiwania.

Doradcy w sklepach RTV radzą, aby wybierać telewizor kierując się takimi cechami jak: głębia kolorów, luminancja, kontrast, kąt widzenia, ponieważ są to najważniejsze parametry decydujące o komforcie przy oglądaniu telewizji.

Najważniejsze parametry telewizora

Jeszcze 20 lat temu wybór telewizora był prosty – kupował się egzemplarz, który mieścił się w wyznaczonym miejscu, dawał możliwość odbioru telewizji satelitarnej oraz zapewniał wysoką jakość obrazu. Obecnie, jakość dźwięku i obrazu nadal jest ważnym kryterium przy zakupie sprzętu. Zmieniły się tylko technologie wyświetlania obrazu.

Trzy podstawowe technologie wyświetlania obrazu

Często można przeczytać określenia „telewizory LCD”, „telewizory LED lub OLED”. Literowe skróty oznaczają technologię wyświetlania obrazu. Telewizor LCD posiada lampy CCFL,  oświetlające piksele.  Jest energooszczędny i daje dobrą jakość obrazu. Jest to najtańsza grupa wśród obecnie sprzedawanych telewizorów. Telewizory LED to nowsza wersja LCD. Diody LED same emitują światło i nie wymagają dodatkowego poświetlenia. Ma to pozytywny wpływ na jakość obrazu i intensywność kolorów.

Telewizory LED cechuje wysoka energooszczędność. Najnowocześniejsze technologicznie są telewizory OLED wykorzystują diody organiczne, które świecą niezależnie od siebie i gwarantują najwyższą jakość kolorów. Są to telewizory bardzo drogie i dlatego o wiele popularniejsze są modele LCD i LED.

Ciekawostka technologiczna – system Ambilight

System Ambilight zapewnia niesamowite wrażenia oglądającemu – sprawia, że widz staje się częścią akcji.  Jest to rodzaj oświetlenia dostępny w telewizorach OLED, tworzy ono kolorową poświatę za ekranem, zwiększając doznania z seansu. Powyższą technologię oferuje jedynie jeden producent telewizorów.

Pułapka najwyższej rozdzielczości

Jak wybrać telewizor?Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rozdzielczości:  Telewizor HD Ready ma rozdzielczość 1355×768 pikseli –  coraz rzadziej spotykany, raczej w mniejszych modelach. Popularny jest telewizor Full HD o rozdzielczości ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli , który zapewnia dobrą jakość obrazu i kolorów. Telewizor Ultra HD cechuje rozdzielczość 3840×2160 pikseli, która daje bardzo szczegółowy obraz. Inna nazwa to: telewizor 4K. 

Jednak najwyższa rozdzielczość ma swoją wadę – jest zbyt nowoczesna, jak na obecnie nadawany sygnał telewizyjny i jakość obrazu nie jest najwyższa.  Zdecydowanie najlepszym wyborem jest telewizor Full HD. Kupno telewizora 4K ma sens, jeżeli planujemy przeważnie oglądać filmy w jakości UltraHD (np. z serwisów streamingowych czy płyt Blu-ray) lub grać na konsoli.  

Telewizor ma swoje miejsce w życiu współczesnego człowieka. Przyjemnie jest odpocząć po pracy, usiąść wygodnie przed telewizorem z kubkiem ulubionej herbaty i obejrzeć ulubiony program telewizyjny lub film. Nie sprawdziły się przewidywania ekspertów, że telewizja internetowa wyeliminuje klasyczny telewizor z naszych domów. Technologia produkcji telewizorów rozwinęła się i są tworzone odbiorniki telewizyjne spełniające marzenia klientów dotyczące jakości oglądanego obrazu.