Fotowoltaika- nowoczesny świat nie ma przed nami praktycznie żadnych tajemnic. Wszystko, co osiąga ludzkość jest dostępne na wyciągnięcie ręki i tylko od nas zależy jak wykorzystamy to, co osiągnęliśmy do tej pory. Według badań rośnie potencjalna wiedza ludzi na temat ochrony środowiska i coraz więcej osób istotnie zaczyna o nie dbać. Moda na odpowiedzialność i chociażby segregację śmieci jest tego doskonałym przykładem. Zazwyczaj, kiedy pojawia się na coś boom po krótki czasie on znika, troska o środowisko tak jak się pojawiła tak przez cały czas rozwija się coraz bardziej i bardziej.

W Skandynawii pojawia się coraz więcej elektrowni wodnych, ponieważ kraje te mają zdecydowanie najlepsze warunki do korzystania z tego źródła energii. Analogicznie w krajach leżących bliżej równika coraz częściej buduje się farmy słoneczne i to właśnie na nich dzisiaj się skupimy, a konkretniej rzecz ujmując na zagadnieniu zwanym fotowoltaika.

Zacznijmy od tego, co to w ogóle takiego? Jest to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła lub energii słonecznej na energię elektryczną. W skrócie i dużym uproszczeniu ujmując jest to po prostu produkcja prądu elektrycznego przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego i tym właśnie zajmuje się fotowoltaika. Oczywiście nie jest to tania rzecz, jednak po mimo wysokich kosztów fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Przede wszystkim dla ekologii, mówi się, że ogniwa słoneczne pojawiają się tam gdzie ekologia to coś więcej niż ekonomia natomiast warto dodać, że fotowoltaika jest po prostu praktyczna, bo w końcu wszędzie tam gdzie pojawia się promieniowanie słoneczne możemy produkować energię elektryczną. Możemy zapytać jak wytwarza się takie ogniwa fotowoltaiczne potocznie zwane panelami słonecznymi.

Głównie przy produkcji wykorzystuje się wafel krzemowy a jego ważną cechą musi być krystaliczność. Jedno ogniwo jest w stanie produkować prąd o mocy od jednego do prawie siedmiu Wattów. W celu zmaksymalizowania efektów można budować moduły, które składają się z kilku takich paneli i zazwyczaj spotyka się małe moduły o powierzchni zaledwie dwudziestu centymetrów kwadratowych aż do takich dużych, które mają powierzchnię jednego metra kwadratowego.

Największe zastosowania fotowoltaika ma w przemyśle kosmicznym i wszelkiego rodzaju technologiach, których głównym celem jest podbój kosmosu. To, co może najbardziej szokować to fakt, że ogniwa te potrafią przepracować ponad dwadzieścia pięć lat bez żadnej usterki. Żeby spotkać takie panele słoneczne w codziennym życiu nie trzeba ruszać w kosmos, wystarczy wyjść na ulicę, bo takie chociażby zwykłe światła drogowe są zasilane właśnie ogniwami fotowoltaicznymi.

Z pewnością każdy kojarzy też taką dziwną szybkę w starych kalkulatorach, jest to nic innego jak właśnie panel słoneczny, który zasila nasz kalkulator lub zmniejsza zużycie baterii dzięki temu, że generuje energię elektryczną, z której korzysta kalkulator. Jako pasjonat motoryzacji i mechaniki muszę także podać przykłady zastosowania fotowoltaika w tych dziedzinach? Coraz więcej aut posiada panele słoneczne, które chociażby napędzają wentylatory wewnątrz kabiny, a maski spawalnicze posiadają panele słoneczne, które działają na podobnej zasadzie jak te w kalkulatorach, mają ograniczyć zużycie energii, kiedy maska się ściemnia podczas spawania. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 5 kW to wydatek ok. 30 tysięcy złotych. Montując jakąkolwiek instalację w domu zawsze pamiętajmy, że oszczędności można szukać jedynie na technologii, a nie, jakości komponentów. Nie możemy montować starych używanych paneli pochodzących z nieznanego źródła i po obejrzeniu kilku filmików na youtube.

Zobacz jak inwestować w fotowoltaikę:

Pamiętajmy, że fotowoltaika to naprawdę cenny dar dla nas, więc korzystajmy z niego mądrze i inwestujmy swoje pieniądze w to, co sprawdzone i to, co posiada pozytywne opinie, ponieważ łatwo jest wyrzucić pieniądze w błoto inwestując w panele nieznanego producenta czy próbując samemu założyć taką instalację. Ogniwa, zatem mogą być poniekąd sposobem zarobku, ponieważ jak wiadomo zarabiamy poprzez oszczędzanie. Jednego można być pewnym – ceny energii elektrycznej będą rosły. A to sprawi, że zwrot inwestycji w kolektory słoneczne będzie coraz szybszy. Istotnie świat, który będzie funkcjonować na starych zasadach będzie po prostu pozostawał w tyle za tym, co nowe.

Fotowoltaika to otwarta furtka do przyszłości i wręcz bilet do zdrowego środowiska a tym samym czystej i klarownej przyszłości dla naszych dzieci. Z mojej strony to tyle mam nadzieję, że tak samo jak mnie zainteresowała Cię fotowoltaika i zachęcam do poszukania więcej informacji w tym temacie. Dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł oraz zapraszam do innych moich publikacji na ten temat, niech fotowoltaika będzie z Tobą.