Jak pozyskać środki unijne na założenie firmy

Jak pozyskać środki unijne na założenie firmy

Jak pozyskać środki unijne na założenie firmy – Polacy są narodem, który na tle krajów zachodnich nie wypadają najbardziej przedsiębiorczo, ale oczywiście nie można tutaj w 100% winić za to samych Polaków. W dużej mierze za te czynniki odpowiadają między innymi nasze zaszłości historyczne i chociażby fakt, że przez prawie 50 lat, żyliśmy w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej. Na pewno faktem jest, że coraz większa liczba naszych współobywateli marzy o tym, lub próbuję przejść nawet w fazę realizacji, własnej działalności gospodarczej.

Dotyczy to zarówno działalności gospodarczej, która jest oparta na działalności gospodarczej jednoosobowej, jak i na próbie na przykład rozkręcenia większego biznesu. Czasem na przykład są osoby, które już prowadzą działalność jednoosobową, ale planują działalność rozszerzyć i założyć mikro przedsiębiorstwo lub małą firmę. W takiej sytuacji zawsze pojawia się pytanie, w jaki sposób zdobyć na to fundusze i o tym sobie zaraz porozmawiamy.

Rozkręcenie istniejącej już działalności gospodarczej

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i chcielibyśmy ją rozwinąć, to mamy oczywiście przynajmniej kilka kierunków, w których moglibyśmy pójść. Jeżeli nasza firma faktycznie prosperuje bardzo dobrze, jednak nie na tyle dobrze, aby na przykład zgromadzić szybko zasoby na zwiększenie wydajności, możemy w takiej sytuacji zwrócić się przede wszystkim do banków o pożyczkę dla przedsiębiorców. Oczywiście nie jest to proces natychmiastowy, nie jest też strasznie to łatwe, bo będziemy musieli udowodnić w takim banku, że faktycznie warto, jest w nas zainwestować. Niemniej jednak tego typu droga, jest jakby najmniej obwarowana różnego rodzaju obostrzeniami, odnośnie do tego, na co na przykład wydajemy pieniądze. Mamy tutaj największe pole do manewru. Warto jednak jest podkreślić jeszcze raz, że taką drogą najchętniej pójdą osoby, którym naprawdę udało się wstrzelić z pomysłem na biznes i to, że dostaną pożyczkę jest dosyć pewne.

Może się zdarzyć, że sytuacja jest podobna, ale nieco inna, czyli taka, że prowadzimy własną działalność gospodarczą, idzie nam całkiem nieźle, czyli utrzymujemy się z tej działalności gospodarczej, nie mamy długów, ale widzimy możliwości do tego, że jeżeli na przykład zatrudnilibyśmy dodatkowego pracownika lub dwóch i zajęlibyśmy się bardziej koordynacją biznesu niż samą pracą w tym biznesie, to moglibyśmy mieć zyski dużo większe, a firma mogłaby przynosić zarówno budżetowi państwa, jak i nam większy zysk. Jeżeli jednak zarabiamy tyle, aby utrzymać firmę i jednocześnie na przykład utrzymać rodzinę, to w rzeczywistości brakuje nam środków finansowych na to, aby ten interes rozkręcić. Wówczas raczej banki niekoniecznie z wielką chęcią udzielą nam kredytu. Nie jest to od razu skazane na porażkę, ale szanse na powodzenie są niezbyt duże. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się Funduszy Unijnych, które to udzielają nisko oprocentowanych pożyczek, właśnie w takim celu, aby móc stać się bardziej konkurencyjnym. Istnieje bardzo wiele programów, które są realizowane przez Unię Europejską oczywiście za pośrednictwem krajów macierzystych. Aby takie dofinansowanie dostać, musimy przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie pracy, dołączyć odpowiednie dokumenty i tak naprawdę czekać na rezultaty tego działania.

Zakładamy własną działalność

Kolejny przypadek jest taki, że chcemy założyć własną działalność gospodarczą lub po prostu korzystać w jakiś tam sposób z funduszy unijnych. Jest oczywiście taka możliwość, że dostaniemy nawet nie tyle pożyczkę na start  ile bezpłatną dotację, na założenie na przykład jednoosobowej działalności gospodarczej, ale musimy spełnić kilka dość restrykcyjnych warunków. Nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, to musimy być osobami, które nie posiadają stałego zatrudnienia, musimy wykazać, że w branży, w której pracujemy lub branży, w której chcemy działać jako podmiot gospodarczy, jest bardzo trudna sytuacja z zatrudnieniem. Najczęściej, jeżeli uda nam się to wykazać, możemy liczyć na dotację unijną, która jest oczywiście bezzwrotna lub na pożyczkę unijną na start . Tego typu dotacje mogą być w różnej wysokości. Najbardziej popularne to 5000 zł, natomiast górny pułap to 20000 zł. W wielu wypadkach jest to zupełnie wystarczające do tego, aby na przykład być grafikiem komputerowym, który zamiast pracować w filmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych, może zarabiać na własny rachunek. Tak naprawdę potrzebujemy głównie pieniędzy na to, aby kupić sobie porządny sprzęt.

Co zawsze musimy mieć, kiedy zakładamy firmę?

Kiedy zakładamy firmę, zawsze musimy mieć przynajmniej kilka takich kluczowych punktów odhaczonych, aby faktycznie zakładanie firmy miało sens. Dotyczy to zarówno rejestracji naszej firmy, jak i pozyskiwania środków jednakowo z Funduszy Unijnych, funduszy krajowych, czy na przykład od inwestorów prywatnych. Pierwsza sprawa jest to oczywiście biznesplan. Musimy poświęcić temu zagadnieniu dość sporo czasu i naprawdę dobrze przemyśleć to, w jaki sposób nasza firma ma funkcjonować i zarabiać. Druga sprawa to oczywiście nasze doświadczenie, czy to wprowadzeniu już jakiegoś biznesu, czy to w odniesieniu do branży, w której chcemy działać.