Nieruchomość od dewelopera czy z rynku wtórnego – trudny wybór?

Nieruchomość od dewelopera czy z rynku wtórnego – trudny wybór?

Nieruchomość od dewelopera czy z rynku wtórnego – trudny wybór? Wiele osób, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie staje przed trudnym wyborem mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru  własnego mieszkania? Jakie są wady i zalety mieszkania z rynku pierwotnego od mieszkania z rynku wtórnego?

Rynek wtórny, a rynek pierwotny –  różnice w definicji

Pod pojęciem “rynku pierwotnego” powszechnie rozumie się nowe, nigdy nieużywane mieszkania, domy czy lokale użytkowe. Nowe nieruchomości z reguły wybudowane są przez dewelopera. Osoby, które decydują się na zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego mają często szeroki wybór terminów oddania nowych inwestycji do użytku. Jednak czas oczekiwania często zależy od tego w jakim etapie inwestycji, osoba kupująca zdecyduje się na zakup mieszkania czy domu. Jeśli czas nie gra roli, można zakupić mieszkania, gdy budowa znajduje się na etapie “dziury w ziemi”. Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego znajdują się w stanie deweloperskim czyli do samodzielnej aranżacji. 

szczecin-nowe-mieszkania

Rynek wtórny są to te nieruchomości, które w chwili trafienia do sprzedaży posiadają już swojego właściciela. Każdy kolejny nabywca domu czy mieszkania, kupuje je z rynku wtórnego. Nawet w chwili, gdy mieszkanie zostało kupione od dewelopera kilka tygodni wcześniej. Rynek wtórny często nazywany również rynkiem  z “drugiej ręki”. Nieruchomości na rynku wtórnym są w większości przypadków wykończone, a nierzadko również umeblowane.

Jeśli osoba kupująca chce, aby mieszkanie z rynku wtórnego było urządzone “po swojemu” musi się liczyć z remontem, który może wygenerować dodatkowe koszty. Dlatego do ceny mieszkania z rynku wtórnego należy często doliczyć niemałe koszty remontu. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego należy się również liczyć z różnym stopniem zużycia budynku, co ma wpływ na koszty utrzymania nieruchomości. 

Zalety mieszkania od dewelopera

Często największą zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest jego nowość. Pierwszy właściciel ma pełny i największy wpływ na aranżację nieruchomości. Dla większości kupujących największą zaletą jest nowość tej nieruchomości. Dzięki temu nowy właściciel może być pewien, iż mieszkanie nie posiada żadnych usterek wyrządzonych przez poprzednich właścicieli. Zakup mieszkania od dewelopera to także ułatwione wprowadzanie zmian np.: poprzez zmianę lokalizacji ścian działowych.

W przypadku wystąpienie jakichkolwiek nieprawidłowości w nieruchomości deweloper jest zobowiązany do ich usunięcia. Osoba, która kupuje mieszkanie z rynku pierwotnego często może również wprowadzać zmiany w projekcie developera (np.: zmiana pomieszczeń czy zmiana ścian działowych). Nieruchomość z rynku pierwotnego można dowolnie urządzić bez konieczności pozbywania się starego wyposażenia.

Mieszkania deweloperskie budowane są z wykorzystaniem nowoczesnych energooszczędnych technologii w atrakcyjnej cenie. Dzięki temu mieszkania z rynku pierwotnego spełniają coraz wyższe standardy. 

Wady mieszkania od dewelopera

Pomimo tak wielu zalet rynek pierwotny ma również swoje wady. Dla wielu kupujących największa wadą jest zbyt duża odległość od centrum oraz brak infrastruktury użytkowej. Deweloperzy najczęściej budują nieruchomości na peryferiach miasta. Niestety osoba, która chce zakupić mieszkanie od dewelopera ma bardzo ograniczony wybór lokalizacji w których dostępne są nieruchomości deweloperskie. 

Dla wielu osób kupujących mieszkanie od dewelopera dużym “problemem” jest również czas oczekiwania na mieszkanie- nierzadko jest to nawet kilkanaście miesięcy. Mieszkania z rynku pierwotnego są dużo droższe od mieszkań z rynku wtórnego. Jednak nowy budynek to brak funduszu remontowego, niski czynsz oraz niewielkie koszty utrzymania. Ciekawą propozycją są apartamenty nad morzem od dewelopera,  które mogą stać się atrakcyjną inwestycją.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Główną zaletą nieruchomości  na rynku wtórnym jest bogactwo ich lokalizacji. Naturalnie lokalizacja w pobliżu centrum to również wyższa cena nieruchomości oraz dobrze rozwinięta infrastruktura z dobrą komunikacją. Mieszkania dostępne na rynku wtórnym są bardzo często gotowe do zamieszkania od razu. Jednak bardzo często w cenie mieszkania jest jego wyposażenie. Część mieszkań dostępnych na rynku wtórnym są to mieszkania kupione pod inwestycję czyli wyremontowane i nie wymagające żadnych nakładów finansowych. Jednak są przez to dużo droższe. 

Wady mieszkań z rynku wtórnego

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego zawsze należy się spodziewać niespodziewanych wydatków. Mieszkanie z “drugiej ręki” zawsze wymaga mniejszego bądź większego remontu np.: w przypadku zmiany aranżacji. Często również utrzymanie nieruchomości z rynku wtórnego jest wyższe niż z rynku pierwotnego. Stan techniczny bloków czy kamienic jest różny. Dlatego kupujący powinien być świadomym zwiększających się kosztów na fundusz remontowy. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdzie lepiej kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym. Oba typy nieruchomości posiadają swoje wady oraz zalety. Jednak ostateczny wybór będzie zależał od osobistych preferencji oraz możliwości finansowych kupującego.