Dom opieki – jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać do niego przyjętym?

Dom opieki – jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać do niego przyjętym?

Dom opieki – jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać do niego przyjętym? Dom opieki to zamienna nazwa dla domu pomocy społecznej, w skrócie DPS. Do takich domów trafiają osoby starsze, które muszą mieć zapewnioną stałą opiekę medyczną. Niektórym może wydawać się, że do DPS-u może zostać przyjęty każdy. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest nieco inna. Aby móc zostać przyjętym do domu opieki, trzeba spełnić określone wymagania. Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc zostać pensjonariuszem domu pomocy społecznej? Odpowiadamy poniżej. 

Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc trafić do domu pomocy społecznej? Odpowiadamy! 

Dom opieki, czyli dom pomocy społecznej (DPS) to określenie dla domu, do którego mogą być przyjmowane osoby starsze, którym należy zapewnić opiekę medyczną na odpowiednio wysokim poziomie. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie każdy senior może w takim domu się znaleźć. Jakie wymogi są niezbędne do tego, aby móc zająć miejsce w domu pomocy społecznej? Jakie dokumenty trzeba dostarczyć? W dalszych częściach artykułu wszystko dokładnie wyjaśniamy.
Dom opieki to specjalny ośrodek, którego prowadzenie powierzone jest samorządowi lub organizacji pozarządowej. Trafić do niego mogą osoby w podeszłym wieku, które wymagają stałej opieki medycznej. Do najczęstszych problemów uprawniających do skorzystania z miejsca w takim domu należy np. nietrzymanie moczu, choroba Alzheimera, demencja starsza, brak możliwości samodzielnego poruszania się itd. Brak opiekuna prawnego jest także powodem, dla którego można zostać przyjętym do domu opieki.

Zobacz również:

Jak funkcjonują domy opieki społecznej? 

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, jednostkami odpowiedzialnymi za prowadzenie domów opieki społecznej są jednostki samorządu terytorialnego bądź organizacje pozarządowego. Obowiązkiem takiej placówki jest zapewnienie seniorom całodobowej opieki medycznej. Wiele rodzin seniorów decyduje się na umieszczenie ich w domach opieki społecznej głównie z powodu profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, której własnymi siłami nie są w stanie mu zapewnić. Warto wiedzieć, że do domów opieki społecznej zdecydowanie najczęściej trafiają seniorzy, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że do DPS-u trafiają osoby młodsze lub nawet małoletni pacjenci, który wymagają zapewnienia profesjonalnej, całodobowej opieki medycznej. 

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby senior mógł trafić do domu opieki? 

Zanim senior będzie mógł trafić do domu opieki społecznej, trzeba pamiętać o spełnieniu koniecznych warunków. Przede wszystkim, należy wypełnić odpowiednie dokumenty oraz zanieść je do najbliższego domu opieki. Musi on znajdować się jak najbliżej miejsca zamieszkania danego seniora. Wniosek o umieszczenie w domu opieki może wypełnić zarówno senior, jak i ktoś z jego rodziny oraz pracownik ośrodka pomocy społecznej. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony, następuje kolejny etap, czyli przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Polega on na zebraniu informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej oraz rodzinnej danej osoby, która miałaby zostać przyjęta do ośrodka pomocy społecznej. 

Ile kosztuje pobyt seniora w domu opieki? 

Pobyt seniora w domu opieki nie jest bezpłatny. Za jego pobyt w tym ośrodku trzeba uiścić określoną opłatę. Kto jest odpowiedzialny za jej uiszczenie? W pierwszej kolejności ta osoba, która ma zamieszkać w ośrodku. Następnie, gdy dana osoba nie ma swoich środków, w kolejności znajduje się współmałżonek, a kolejno gmina. Koszt pobytu w domu opieki uzależniony jest od dochodów uzyskiwanych przez danego pacjenta. Z reguły oscyluje on w granicach 70% jego dochodów. Koszt utrzymania pensjonariusza może zależeć także od tego, jakie ma on schorzenia. Jeśli jest to pacjent z nowotworem lub inną ciężką chorobą, wówczas koszt jego opieki będzie proporcjonalnie wyższy. 

O czym należy pamiętać wybierając dobry dom opieki dla seniora? 

Znalezienie dobrego domu opieki dla seniora nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Placówki, które obecnie funkcjonują w naszym kraju, w przeważającej większości starają się zapewnić swoim pensjonariuszom godne warunki życia. Ma na to wpływ przede wszystkim spora liczba kontroli oraz wymogów, które muszą spełniać właściciele takich obiektów. Korzystają na tym potrzebujący pomocy seniorzy, którzy mają zapewnione godne warunki swojej jesieni życia.
Czym należy kierować się przy poszukiwaniu dobrego domu opieki dla seniora? W pierwszej kolejności należy sprawdzić renomę danej placówki. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład sprawdzenie opinii na jej temat w internecie. Osoby, które w przeszłości umieściły członków swojej rodziny w domu opieki, z pewnością chętnie podzielą się z nami swoimi refleksjami na jego temat.
Szczególną uwagę należy także zwrócić na kwalifikacje lekarzy oraz pielęgniarek zatrudnianych przez dany dom pomocy społecznej. To przecież głównie oni decydują o przebiegu leczenia naszych seniorów. Eksperci wskazują, że na dwudziestu pensjonariuszy domu opieki społecznej powinien przypadać minimum jeden specjalista, który może pochwalić się posiadaniem doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu osób starszych. Chodzi tu zwłaszcza o tych lekarzy, którzy w przeszłości leczyli niebezpieczne schorzenia seniorów, które zagrażały ich życiu.